RAPORT

Kampania 2020

Premier: Powstańcy śląscy zostawili nam lekcję na przyszłość

– Powstańcy śląscy zostawili nam nie tylko lekcję historii, ale też lekcję o przyszłości; Polska to wybór, często niełatwy; w momencie największego zagrożenia powstańcy opowiedzieli się za Polską i polskością – mówił w sobotę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Trzeba postawić krzyżyk na listę PiS. Inaczej ktoś postawi krzyżyk na naszych reformach

– Gospodarcze osiągnięcia, reformy i zmiany rządu PiS wymagają kontynuacji; w wyborach do PE trzeba postawić krzyżyk na listę numer 4, listę PiS,...

zobacz więcej

– Lekcja, jaką zostawili nam powstańcy śląscy, to nie jest tylko lekcja historii, lekcja o przeszłości. To jest też lekcja o przyszłości, o tym, że Polska to wybór, często niełatwy wybór – mówił szef rządu podczas uroczystego apelu w ramach Pikniku Militarnego z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Jak dodał, powstańcy śląscy w „tych dramatycznych momentach roku 1919, 1920 i 1921 mieli do wyboru potężne państwo”. – Niemcy kusili ich: „chodźcie do nas, Polska to państwo sezonowe”, a – jak dodał – pod Warszawą stała potężna armia bolszewicka.

– W takim momencie, momencie największego zagrożenia powstańcy śląscy, mieszkańcy Śląska opowiedzieli się za Polską. Opowiedzieli się za polskością – podkreślił premier.

Dodał, że Wojciech Korfanty mówił, że „Polska nie jest taka do końca o jakiej sobie zamarzyliśmy, ale dodawał, że będziemy wszyscy starać się i pracować, po to żeby była coraz lepsza”. – I to też jest dla nas lekcja III RP i państwa, które staramy się by było coraz silniejsze, lepsze dla wszystkich – oświadczył Morawiecki.

„Śląsk silny rodziną”

Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że Śląsk jest bliski sercu każdego polskiego patrioty i że to region, który stawia na nowoczesność. – Silny rodziną, ludźmi, którzy są pracowici, którzy są wytrwali, którzy są patriotami, ale są też i charakterni, i zawsze przede wszystkim myślą o tym, co jest dla nich najważniejsze: Polska, ojczyzna, rodzina – ta tradycyjna rodzina śląska, która powinna być wzorem do naśladowania nie tylko w Polsce, ale i w Europie – powiedziała.

Dodała, że Śląsk kojarzy się z gospodarką, z przemysłem, węglem, z górnictwem, ale też z zielenią i nowoczesnością. – Dzisiaj, kiedy przyjeżdża się tutaj do Katowic, czy do innych miast, widać, że Śląsk się zmienia, że Śląsk jest regionem, który stawia na nowoczesność, by rozwijać się, by dawać dobrą przyszłość mieszkańcom, ale by też być silnym regionem dla Polski – mówiła wicepremier.

Szydło podziękowała mieszkańcom za umiłowanie regionu i Polski, oraz za „poszanowanie tradycji, wiary, kultury, tego wszystkiego co w każdej polskiej rodzinie na co dzień jest tak ważne”. Życzyła również, by reformy, programy i projekty realizowane przez rząd dla Śląska spełniały oczekiwania mieszkańców.

źródło:

Zobacz więcej