Skandal na szczytach władzy w Austrii. „Inwestorka” z Rosji oferowała pomoc w wyborach

Kanclerz Sebastian Kurz (L) i wicekanclerz Christian Strache (P) (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Wicekanclerz Austrii Hans-Christian Strache oświadczył w sobotę, że podał się do dymisji, a szef rządu Sebastian Kurz ją przyjmie. Ma to związek z nagraniem, w którym Strache oferuje państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w wyborach.

Prezydent Austrii: Nie mamy najmniejszego zamiaru wycofywać się z Nord Stream 2

Prezydent Austrii Alexander van der Bellen oświadczył po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że koncern OMV nie zamierza wycofywać...

zobacz więcej

Wcześniej media podawały, że Kurz wyklucza dalszą współpracę ze Strachem z powodu nagrania.

Na razie nie wiadomo, czy Kurz zamierza kontynuować koalicję rządową z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe) Strachego, gdy władzę w ugrupowaniu przejmie jego następca, czy też będzie dążył do rozpisania przedterminowych wyborów.

Według mediów następcą Strachego może być były kandydat FPOe w wyborach prezydenckich Norbert Hofer, obecnie minister transportu.

Strache poinformował też, że składa funkcje, jakie pełnił dotąd w swojej partii FPOe na szczeblu krajowym i lokalnym. Jako swojego następcę w roli szefa ugrupowania wskazał Norberta Hofera.

Nagranie wideo opublikowane w piątek przez niemieckie gazety „Sueddeutsche Zeitung” i „Spiegel” pokazuje rozmowę z udziałem Strachego i kobiety podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa, chcącej rzekomo inwestować w Austrii. W rozmowie pada pomysł, by „inwestorka” wykupiła połowę udziałów w najpoczytniejszej austriackiej gazecie „Kronen Zeitung”, aby ta wspierała FPOe przed wyborami parlamentarnymi. W zamian Rosjanka miała otrzymać po wyborach od FPOe kontrakty publiczne pod warunkiem, że FPOe wejdzie do rządu. Uczestnicy spotkania omawiają też sposoby finansowego wsparcia FPOe z obejściem obowiązujących przepisów.

„SZ” i „Spiegel” podały, że wideo powstało w lipcu 2017 roku, na kilka miesięcy przed wyborami do niższej izby parlamentu Austrii, Rady Narodowej, oraz że jest autentyczne. W wyborach tych FPOe zdobyła 26 proc. głosów i pozycję trzeciej siły politycznej. Od grudnia 2017 roku FPOe i chadecka OeVP Kurza rządzą w koalicji, mimo zarzutów pod adresem FPOe o powiązania ze skrajnie prawicowym ruchem Die Identitaeren.

W związku z tymi rewelacjami przed zjazdem partyjnym FPOe w Grazu odbył się w sobotę protest młodzieżówki Zielonych, którego uczestnicy żądali dymisji Strachego. Z kolei wysoki rangą przedstawiciel FPOe Harald Vilimsky odwołał swój udział w sobotniej konferencji partii prawicowo-populistycznych w Mediolanie z udziałem szefa MSW Włoch Matteo Salviniego. Zamiast Vilimsky'ego ugrupowanie ma reprezentować europoseł Georg Mayer.

źródło:

Zobacz więcej