Weterani Armii Andersa odwiedzili Piedimonte San Germano

„Niosła was wiara, że wrócicie do niepodległej Polski, że wasz czyn zbrojny nie pójdzie na marne” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa wraz z polską delegacją wzięli udział w uroczystości w Piedimonte San Germano. Znajduje się tam pomnik 6. Pułku Pancernego Dzieci Lwowskich. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że we Włoszech z armii niewolników żołnierze Armii Andersa stali się armią zwycięską.

Żołnierze 2. Korpusu Polskiego złożyli kwiaty na cmentarzu w Mignano Monte Lungo

Weterani kampanii włoskiej wraz z delegacją państwową złożyli w czwartkowe popołudnie wizytę na cmentarzu w Mignano Monte Lungo we Włoszech....

zobacz więcej

Kasprzyk podkreślił bohaterstwo i patriotyzm żołnierzy generała Władysława Andersa. – Niosła was wiara, że wrócicie do niepodległej Polski, że wasz czyn zbrojny nie pójdzie na marne. Ale niosła też was wiara w to, że przywracacie nie tylko suwerenność i niepodległość własnej ojczyzny, ale walczycie o świat wartości, który został tak brutalnie podeptany przez narodowosocjalistyczną niemiecką Trzecią Rzeszę – zaznaczył.

Burmistrz Piedimonte San Germano Gioacchino Ferdinandi powiedział, że to wzgórze jest również polską ziemią. – My Włosi jesteśmy i zawsze będziemy świadkami i kustoszami pamięci o polskich żołnierzach – zapewnił.

Podczas uroczystości odczytano list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. „Szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego we Włoszech pełen jest chlubnych momentów. Polscy żołnierze nieśli wolność Włochom, za cel ostateczny mając wolną i suwerenną Polskę. Każdego dnia dawali świadectwo swojej determinacji i woli walki, wzbudzali przy tym szacunek i podziw wśród sojuszników, a strach wśród wrogów” – napisał szef MON.

Jego decyzją weteranom Armii Andersa przyznano awanse wojskowe. Żołnierz 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” pułkownik Marian Tomaszewski odczytał Apel Poległych. Walki o Piedomonte wspomina jako szczególnie trudne.

Weterani Armii Andersa we Włoszech w rocznicę bitwy o Monte Cassino

Weterani Armii Andersa przybyli do Włoch z patriotyczną pielgrzymką w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W czasie wizyty w Watykanie polska...

zobacz więcej

– Monte Cassino było już zdobyte, wojska, które stamtąd były wycofane, były umieszczone w Piedimonte. Każdy domek, to była forteca, bunkier. Ze wszystkich naszych walk, Piedimonte było najcięższe, to był drugi Stalingrad – wspomina weteran. Umocnienia Piedimonte zdobyto 25 maja 1944 r.

Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w sobotę, wezmą w nich udział prezydent Andrzej Duda oraz po raz pierwszy Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella.

Pielgrzymka patriotyczna weteranów i polskiej delegacji do Włoch potrwa do niedzieli.

źródło:
Zobacz więcej