Zbigniew Ziobro: PO czyniła prezenty pedofilom. Przez lata mogli być zadowoleni z jej głosowań

– Przypomnę, że Platforma Obywatelska skróciła okres przedawnień w 2015 r., jeżeli chodzi o pedofilów o pięć lat, dając im prezent. Każdemu pedofilowi, który mógł liczyć na to, że szybciej będzie bezkarny. W 2013 r. PO odrzuciła nasz projekt rejestru pedofilów. Tak samo głosowała przeciwko rejestrowi pedofilów w 2017 r. – mówił w piątek w TVP Info minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Nawet dożywocie i brak „zawiasów”. Sejm zaostrzył kary za pedofilię

Sejm uchwalił w czwartek wieczorem nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii.

zobacz więcej

Ziobro komentował czwartkową nowelizację Kodeksu karnego, która m.in. zaostrza kary za przestępstwa seksualne przeciwko nieletnim. Posłowie Platformy Obywatelskiej nie wzięli udziału w głosowaniu.

– Naszym celem jest walka z pedofilią, która przecież nie wybiera kategorii zawodowych – powiedział Ziobro.

– Niezależnie od roli społecznej czy funkcji, jaką dana osoba pełni, należy pokazać jej czyny w pełnym aspekcie, ażeby można było je wypalać gorącym żelazem. My zaproponowaliśmy zaostrzenie kar, niestety PO jak zwykle tego nie poparła. To jest bardzo smutne, choć liczyłem, że tu ponad podziałami będziemy walczyć z pedofilami – mówił.

Jak podkreślił minister sprawiedliwości, ofiary muszą mieć pewność, że ich prześladowcy zostaną ukarani i że nie będą już nigdy stanowić dla nich zagrożenia.

– Skłonność do zgłaszania takich przestępstw jest bardzo niska. Jest bardzo wysoka liczba przestępstw, ponieważ mówienie o tej traumie, przeżywanie jej na sali sądowej to jest straszne doświadczenie, czy to dla dzieci, czy dla rodziców, czy dorosłych, kobiet, jeśli zostaną zgwałcone. Dlatego jest bardzo ważne, by te osoby miały motywację. By wiedziały, że jeśli pójdą na salę sądową, to zapadnie wyrok sprawiedliwy, czyli taki, który będzie oddawał poczucie sprawiedliwości i będzie dawał gwarancję bezpieczeństwa – mówił.

Ziobro dodał również, że dotychczasowe działania Platformy Obywatelskiej nie pomagały w walce z pedofilią.

Skandaliczne zachowanie posła Nitrasa w Sejmie [WIDEO]

Poseł Sławomir Nitras (PO-KO) schodząc z mównicy sejmowej podszedł do miejsca, w którym siedział prezes PiS Jarosław Kaczyński i zostawił przed nim...

zobacz więcej

– Przypomnę, że w 2015 r. PO skróciła okres przedawnień, jeżeli chodzi o pedofilów o pięć lat, dając im prezent. Każdemu pedofilowi, który mógł liczyć na to, że szybciej będzie bezkarny. W 2013 r. PO odrzuciła nasz projekt rejestru pedofilów. Tak samo głosowała przeciwko rejestrowi pedofilów w 2017 r. Również nie poparła naszej propozycji środków karnych, które ograniczają dostęp pedofilów przebywających na wolności do ofiar i miejsc, w których one przebywają. PO konsekwentnie czyniła prezenty pedofilom w tym sensie, że po takich głosowaniach mogli być oni zadowoleni – powiedział.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada podniesienie maksymalnej sankcji za tego rodzaju przestępstwo z 15 do 30 lat więzienia. Gwałt na dziecku nie będzie podlegał przedawnieniu. Nowelizacja wprowadza ponadto możliwość zasądzenia bezwzględnego dożywocia dla gwałcicieli, którzy doprowadzili do śmierci dziecka. Kolejna zmiana to wpisanie zawodu sprawcy do tak zwanego rejestru pedofilów. Zakłada też likwidację kar w zawieszeniu dla osób popełniających tego rodzaju przestępstwa.

Ostatecznie, zgodnie z rekomendacją sejmowej Komisji Ustawodawczej, zdecydowano się pozostawić granicę wieku ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na obowiązującym do tej pory poziomie 15 lat. W pierwotnym brzmieniu projektu granica wieku, z którą związana jest ochrona prawno-karna dzieci, miała zostać podwyższona do 16 lat.

źródło:
Zobacz więcej