RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzone w gminie Giżycko

Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko wirusa ASF, liczyło ponad 1700 świń (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko wirusa ASF, liczyło ponad 1700 świń (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu drugiego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba wystąpiła w gospodarstwie położonym w gminie Giżycko, w którym znajdowało się ponad 1700 świń.

2 tys. świń zginęło w gigantycznym pożarze chlewni

Blisko 2 tys. świń zginęło w wyniku pożaru chlewni w Więckowicach w gminie Dopiewo (wielkopolskie). Pożar, który wybuchł w poniedziałek po...

zobacz więcej

– Drugie ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 17 maja 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach – poinformowała Inspekcja Weterynaryjna na swojej stronie internetowej.

W gospodarstwie położonym w gminie Giżycko (w województwie warmińsko-mazurskim), gdzie stwierdzono wirusa, utrzymywano 1712 świń. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami.

W gospodarstwie tym wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne, które ma na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.

Pierwsze ognisko wykryto pod koniec stycznia w powiecie gołdapskim (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie znajdowało się 67 świń.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r., do końca 2018 r. odnotowano 213 ognisk tej choroby w stadach świń, w samym tylko 2018 r. – 109. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF wypłacono rolnikom odszkodowania w kwocie 14 mln zł, a także wybito ponad 43 tys. sztuk świń. W tym roku, do 10 maja, wykryto ponad 1020 przypadków tej choroby u dzików.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej