Prezydent: Atak na Magierowskiego wyrazem wrogości wobec Polski

Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany przed budynkiem polskiej ambasady w Tel Awiwie (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Z najwyższym zaniepokojeniem przyjąłem wiadomość o ataku na ambasadora Marka Magierowskiego; akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

Prezydent: Władze Izraela muszą wyjaśnić atak na ambasadora. To akt antypolski

– Dziś polski ambasador, pan Marek Magierowski, którego ja osobiście wysłałem do Izraela po to, by nas tam reprezentował, został zaatakowany i...

zobacz więcej

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. W związku z atakiem, do MSZ w środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu.

Izraelska prokuratura postawiła w czwartek zarzuty napaści i gróźb karalnych mężczyźnie, który zaatakował Magierowskiego. Zarzuty te zagrożone są karą do pięciu lat więzienia.

Andrzej Duda w liście skierowanym do prezydenta Izraela napisał, że „z najwyższym zaniepokojeniem” przyjął wiadomość o ataku na polskiego ambasadora.

„Najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej. Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu” – podkreślił prezydent w liście.


„Oczekujemy od władz Izraela reakcji i zapewnienia polskim dyplomatom należytej ochrony”

Ambasador Izraela: Sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy

Ambasada Izraela w Warszawie potępiła w środę atak na polskiego ambasadora w Tel Awiwie Marka Magierowskiego. „Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam...

zobacz więcej

„Liczę, że władze Izraela wyjaśnią i sprawiedliwie ocenią incydent”

„Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym; takie postawy muszą być piętnowane – liczę, że władze Izraela wyjaśnią i sprawiedliwie ocenią incydent z ambasadorem Markiem Magierowskim” – napisał w liście prezydent Duda.

„Zachowania godzące w bezpieczeństwo cudzoziemskich dyplomatów są niedopuszczalne. Jeszcze bardziej bulwersują powody napaści. Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym. Takie postawy muszą być piętnowane, a wynikające z nich czyny surowo karane” – napisał prezydent w liście.

„Mając wciąż w pamięci nasze spotkanie przed rokiem i wspólny udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, liczę na to, że władze Państwa Izrael dołożą wszelkich starań, by rzetelnie wyjaśnić i sprawiedliwie ocenić niedawny incydent” – podkreślił Andrzej Duda.


Premier o ataku na Magierowskiego w Izraelu: Rasistowski i ksenofobiczny akt agresji

Wiadomo, kto zaatakował ambasadora RP w Izraelu

„Zatrzymany za atak na Marka Magierowskiego to Arik Lederman – znany w Izraelu architekt” – napisał na Twitterze dziennikarz Marcin Makowski....

zobacz więcej

„Polska jest ojczyzną i domem rodzinnym tysięcy Żydów”

Prezydent zapewnił, że „w Polsce, która jest ojczyzną i domem rodzinnym tysięcy Żydów, wszelkie przejawy antysemityzmu” spotykają się z jego stanowczym sprzeciwem. Jak dodał, docenia również zaangażowanie prezydenta Riwlina „na rzecz budowania pozytywnych relacji między Polską i Izraelem w duchu wzajemnego szacunku”.

„Ufam, że dbając o ważne i dobre wzajemne relacje między naszymi państwami będziemy w dalszym ciągu pielęgnować łączącą nasze narody wspólnotę wartości i przyjaźni, współpracy i zaufania” – zaznaczył prezydent.


Polski ambasador zaatakowany w Izraelu

źródło:

Zobacz więcej