Nowy sondaż przed wyborami do PE: PiS z wyraźną przewagą nad KE

Wynik nowego sondażu oznacza, że PiS uzyskałby 29 mandatów w europarlamencie (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Prawo i Sprawiedliwość z 29 mandatami w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska z 18, z kolei Wiosna uzyskałaby 5 mandatów – wynika z sondażu Kantar. Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby PiS z poparciem 43 proc. Oznacza to piętnastopunktową przewagę nad Koalicją Europejską.

Sondaż przed wyborami do PE: Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu

Jak wynika z najnowszego eurosondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski, Prawo i Sprawiedliwość ma 4 pkt proc. przewagi nad Koalicją...

zobacz więcej

Druga na podium Koalicja Europejska uzyskała 28 proc., a trzecie zajmuje Wiosna Roberta Biedronia z 8 proc. poparciem – wynika z sondażu. Pozostałe partie znajdują się poniżej progu wyborczego: Konfederacja (4 proc.), Kukiz'15 (3 proc.), Lewica Razem (3 proc.)

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, PiS uzyskuje wynik wyższy o 7 punktów procentowych. Koalicja Europejska oraz Wiosna odnotowują wzrost (po 1 punkcie procentowym). Wynik gorszy niż przed miesiącem (o 1 punkt procentowy) otrzymują ugrupowania Kukiz'15 oraz Lewica Razem.

11 proc. Polaków nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos (mniej o 9 punktów procentowych w porównaniu do kwietnia).

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60 proc. badanych, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 35 proc. raczej oddałaby swój głos.

27 proc. badanych deklaruje przeciwne stanowisko – 13 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 14 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w tych wyborach.

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10-15 maja 2019 r. techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje do wyborów europejskich: N=554 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Wybierzemy 52 europosłów, ale jeden z nich nie obejmie mandatu

Choć formalnie Polacy 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybiorą 52 europosłów, jeden z nich nie obejmie swojego mandatu, ponieważ...

zobacz więcej

Na kogo głosowaliby wyborcy w wyborach do krajowego parlamentu?

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się między 10 a 15 maja wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia w nich udziału, największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (40 proc.). Na drugim miejscu, z 21 proc. poparciem, uplasowała się Platforma Obywatelska. Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy ugrupowania: Wiosna Roberta Biedronia (6 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.).

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w maju partia rządząca odnotowuje wzrost o 5 punktów procentowych. Wynik PO również jest nieznacznie wyższy (o 1 punkt procentowy). Nie zmieniły się natomiast rezultaty Wiosny i SLD; Polskie Stronnictwo Ludowe, po jednoprocentowym wzroście, przekroczyłoby próg wyborczy.

Do Sejmu nie dostałyby się: Kukiz'15 (4 proc.), Wolność (2 proc.), Nowoczesna (2 proc.), Razem (1 proc.) oraz Ruch Narodowy, Teraz! i Zieloni, które uzyskały poparcie poniżej 1 proc.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 61 proc. badanych, przy czym 28 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 33 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania.

Przeciwne stanowisko wyraża 28 proc. respondentów - 16 proc. zapowiada, że zdecydowanie nie pójdzie głosować, a 12 proc. - raczej nie zagłosuje. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników z kwietnia, w maju spadł odsetek badanych, którzy chcą zagłosować w wyborach do Sejmu (o 2 punkty procentowe), jaki i odsetek Polaków, którzy nie zamierzają przystąpić do głosowania (o 1 punkt procentowy). Niezdecydowanych Polaków jest o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem.

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10-15 maja 2019 r. techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne: N=591 - osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

źródło:

Zobacz więcej