Prezydent: Dzięki Straży Granicznej w znakomity sposób realizujemy europejskie zobowiązania

Funkcjonariuszom SG wręczono nominacje generalskie (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Dzięki Straży Granicznej Polska w znakomity sposób realizuje także europejskie zobowiązania i współpracę z Frontexem – powiedział w piątek na centralnych obchodach Święta Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda, który wspólnie z szefem MSWiA wręczył nominacje generalskie dla funkcjonariuszy SG.

W ubiegłym roku 77 tys. cudzoziemców nie dostało zgody na przekroczenie polskiej granicy

Ponad 77 tys. cudzoziemców, którzy w ubiegłym roku stawili się do kontroli granicznej, nie otrzymało zgody na przekroczenie polskiej granicy –...

zobacz więcej

Na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda wziął w piątek udział w centralnych obchodach Święta Straży Granicznej. W czasie uroczystości wręczone zostały awanse generalskie oraz odbyła się promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski.

– Straż Graniczna jest dziś wspaniałą formacją, która świetnie służy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej, która w znamienity sposób nawiązuje do tradycji – ocenił podczas centralnych obchodów Święta Straży Granicznej przed Belwederem Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dzięki pracy strażników granicznych strzeżona jest nie tylko granica Polski, ale i Unii Europejskiej.

– To dzięki wam w znakomity sposób realizujemy także nasze europejskie zobowiązania i współpracę z Frontexem. Dziękuję, że służycie na granicach Rzeczypospolitej, ale dziękuję także ze wspieracie naszych sojuszników z Unii Europejskiej, że służycie i pomagacie na Węgrzech, we Włoszech i w innych krajach, w tym Macedonii – powiedział prezydent.

Dodał, że Straż Graniczna dziedziczy chlubne tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza, „tradycje tych, którzy z odwagą i niezwykłym bohaterstwem 80 lat temu stanęli do obrony Rzeczypospolitej i zapisali wspaniałe karty naszej historii bohaterstwa polskiego oręża własną krwią – powiedział.


BBN: awanse dla oficerów Straży Granicznej, generałem kobieta

Przekroczył zieloną granicę, idąc tyłem. Chciał zmylić Straż Graniczną

Straż graniczna zatrzymała 31-letniego Ukraińca, który nielegalnie przekroczył polsko-ukraińską granicę. Mężczyzna szedł tyłem; chciał zmylić...

zobacz więcej

Nominacje generalskie

Prezydent wspólnie z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim wręczyli nominacje generalskie dla funkcjonariuszy SG. Andrzej Duda z okazji święta awansował także Komendanta Głównego SG generała brygady SG Tomasza Pragę na stopień generała dywizji Straży Granicznej.

– Chciałbym te moje słowa gratulacji i podziękowań skierować, także do tych waszych koleżanek i kolegów, którzy w tym momencie pomimo święta strzegą bezpieczeństwa granic Rzeczpospolitej – powiedział Joachim Brudziński.

Dodał, że ilekroć dane mu było rozmawiać, czy to w Brukseli, czy to Strasburgu, czy w innych stolicach z jego odpowiednikami zawsze pod adresem straży granicznej padały słowa uznania i podziękowania. – To powód do olbrzymiej dumy (...) Życzę wszystkim funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom, aby zawsze bezpiecznie i szczęśliwie z tej służby wracali – zwrócił się do zebranych Joachim Brudziński.


Nominacje generalskie w Straży Granicznej

Nielegalni imigranci jadą przez Polskę. Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby

Trzech nielegalnych imigrantów, prawdopodobnie z Wietnamu, zatrzymali w piątek funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. ...

zobacz więcej

Zieliński: Jesteście naszą chlubą i dumą

Obecny na uroczystości wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podkreślił wielką rolę, jaką SG odgrywa w systemie bezpieczeństwa Polski i jej obywateli.

– Jesteście naszą chlubą i dumą, tak w Polsce, jak na arenie międzynarodowej, o czym świadczą oceny jakie zyskujecie podczas misji zagranicznych. Nieduża formacja, ale ważne zadanie. 3,5 tys. kilometrów polskich granic, kontrola legalności pobytu cudzoziemców na ternie całej Polski i właśnie misje zagraniczne – podkreślił Jarosław Zieliński.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz Pododdziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) SG z Nowego Sącza. Pododdział od 11 listopada 2018 r. występuje w umundurowaniu nawiązującym do mundurów Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej II RP, a zakończyła defilada Pododdziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) SG, Orkiestry Reprezentacyjnej SG i nowo promowanych podporuczników Straży Granicznej.

źródło:

Zobacz więcej