RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czarne pszczoły” w Polsce. Gatunek uznany za wymarły pojawia się coraz częściej

To największe pszczoły występujące w Polsce (fot. YT/FB/Stowarzyszenie Natura i Człowiek)

„Czarne pszczoły” to potoczna nazwa zadrzechni fioletowych. Ostatnio ten gatunek w większej ilości obserwowano w naszym kraju ponad 70 lat temu, a w 2002 r. został uznany za wymarły.

W ministerstwie rolnictwa powstał hotel dla samotnych murarek. Są wydajne w zapylaniu

Minister Jan Krzysztof Ardanowski otworzył hotel dla dziko żyjących pszczół murarek ogrodowych. Konstrukcja na dziedzińcu resortu rolnictwa stanowi...

zobacz więcej

Zadrzechnia fioletowa jest największą pszczołą występującą w Polsce. Długość jej ciała to ok. 21-24 mm, ma charakterystyczną, prawie czarną, ciemnofioletową barwę.

„Czarne pszczoły” są ciepłolubne i najchętniej zamieszkują suche siedliska stepowe oraz polany i pobrzeża lasów. W 2002 r. za jedną z przyczyn prawdopodobnego wymarcia pszczół w naszym kraju uznano „kurczenie się terenów stepowych”.

Przedstawicieli tego gatunku pojawiły się ponownie w Polsce w 2005 r. Do 2016 r. zaobserwowano sześć stanowisk „czarnej pszczoły” – w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Miechowie i Włoszczowie.

Jak informuje Stowarzyszenie Natura i Człowiek, w 2018 r. udało się znaleźć aż dwadzieścia sześć nowych stanowisk zadrzechni fioletowej.

źródło:
Zobacz więcej