Jest akt oskarżenia ws. „zabójstwa bez zwłok”

Sprawa może mieć związek z rozliczeniami narkotykowymi (fot. Shutterstock/igorstevanovic)

Prokuratura Okręgowa w Kielcach aktem oskarżenia zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa 28-latka, którego ciała nie udało się odnaleźć. Śledczy m.in. o zabójstwo oskarżyli 35-letniego Łukasza K., a m.in. o pobicie i nieudzielenie pomocy 30-letniego Miłosza M.

Morderstwo w szkole w Wawrze. Zatrzymano kolejnych dwoje nastolatków

Dwie kolejne osoby zatrzymano w związku z tragedią do której doszło w ubiegłym tygodniu w jednej ze szkół w warszawskim Wawrze. Stołeczna policja...

zobacz więcej

Sprawa może mieć związek z rozliczeniami narkotykowymi.

W kwietniu 2017 r. zgłoszono zaginięcie 28-letniego mężczyzny – mieszkańca jednego z powiatów woj. świętokrzyskiego. W śledztwie ustalono, że został ona zamordowany – w połowie kwietnia 2017 r. na terenie gminy Wąchock – a związek ze sprawą mogą mieć dwie osoby, które zatrzymano pod koniec sierpnia 2017 r.

Jak poinformował w piątkowym komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, w toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanych, oględzin miejsc i rzeczy, analizy połączeń telefonicznych, opinii biegłych z zakresu badań daktyloskopijnych, chemicznych, genetycznych, jak również medycyny sądowej.

– Materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, w jaki sposób doszło do pobicia, a następnie zabójstwa pokrzywdzonego oraz innych ujawnionych w sprawie przestępstw, w szczególności dotyczących udzielania narkotyków. Pomimo wykonania szeregu czynności nie udało się odnaleźć miejsca ukrycia zwłok pokrzywdzonego, ale w świetle ustaleń śledztwa nie ulega wątpliwości, iż pokrzywdzony został pozbawiony życia – podkreślił cytowany w komunikacie Prokopowicz.

W toku postępowania przygotowawczego Łukasz K. podjął dwie próby ucieczki. Pierwszą tuż po zatrzymaniu w sierpniu 2017 r. – uciekł wówczas z toalety w budynku prokuratury w Skarżysku-Kamiennej – został zatrzymany przez policjantów po kilkudziesięciu minutach. Z kolei jesienią 2018 r., gdy był doprowadzony do skarżyskiego sądu na rozprawę w innej sprawie, ucieczkę uniemożliwili mu konwojujący go funkcjonariusze.

Morderstwo 28-letniej Pauliny w Łodzi. Ukraiński sąd zablokował ekstradycję do Polski Mamuki K.

Prokuratura Generalna Ukrainy zaskarżyła postanowienie Sądu Rejonowego w Kijowie, który uchylił decyzję o wydaniu do Polski Mamuki K., obywatela...

zobacz więcej

Łukasz K. został oskarżony o siedem przestępstw: o zabójstwo, o udział w pobiciu, o samouwolnienie się i zmuszanie przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej (dwa zarzuty), o naruszenie miru domowego oraz o wielokrotne udzielanie narkotyków (dwa zarzuty). Zarzuty obejmują okres od kwietnia 2016 r. do listopada 2018 r.

W toku śledztwa mężczyzna nie przyznał się do zabójstwa i udzielania narkotyków, a częściowo przyznał się do pozostałych zarzutów.

Miłosza M. oskarżono o trzy czyny: udział w pobiciu, nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu i utrudnianie postępowania poprzez zacieranie śladów przestępstwa, w celu uniknięcia przez Łukasza K. odpowiedzialności za zabójstwo. Mężczyzna przyznał się częściowo tylko do zacierania śladów przestępstwa.

Powołani w toku śledztwa biegli psychiatrzy zgodnie stwierdzili, że obaj oskarżeni mieli zachowaną zdolność do rozpoznania znaczenia czynów i do pokierowania swoim postępowaniem. Łukasz K. pozostaje cały czas tymczasowo aresztowany, a wobec Miłosza M. – który początkowo również był w areszcie – są stosowane wolnościowe środki zapobiegawcze.

Akt oskarżenia został przesłany do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Łukaszowi K. grozi dożywocie, a Miłoszowi M. – do pięciu lat więzienia.

źródło:

Zobacz więcej