RAPORT

Kampania 2020

Niemcy nadal nie wypełniają zobowiązań sojuszniczych

Ministerstwo zapewnia, że Niemcy do 2024 roku będą systematycznie zwiększać inwestycje w Bundeswehrę (fot. REUTERS/Fabian Bimmer)

Niemiecki rząd poinformował NATO, że w tym roku o 5 mld euro zwiększy wydatki na obronność. USA i natowscy sojusznicy domagają się od Niemiec wydatków w wysokości 2 proc. PKB, co wynika z podpisanych zobowiązań.

„Niepokojący brak orientacji Niemców. Ignorują rocznicę rozszerzenia NATO”

20 lat temu Europa stała się bardziej pokojowa i bardziej stabilna dzięki przyjęciu do NATO Polski, Czech i Węgier – czytamy w piątkowym...

zobacz więcej

W tym roku będzie to 1,38 proc. PKB, co oznacza, że ogólna kwota przeznaczona na obronność wyniesie 47 mld 320 mln euro.

Ministerstwo obrony podkreśla, że jest to największy wzrost wydatków na obronność w Niemczech od zakończenia zimnej wojny. Mimo to Niemcom jeszcze daleko do spełnienia zobowiązań.

Ministerstwo zapewnia, że Niemcy do 2024 r. będą systematycznie zwiększać inwestycje w Bundeswehrę i osiągną za pięć lat wydatki w wysokości 1,5 proc. PKB. Rząd Donalda Trumpa od dawna ostro krytykuje Berlin za zbyt niskie nakłady na ten cel.

Współrządząca w Niemczech SPD oraz opozycja nie godzą się na podniesienie wydatków na obronę; twierdzą, że Niemcy wydają wystarczająco dużo w ramach wielu misji pokojowych i pomocowych.

Niemieckie media przyznają, że informacje o planowanych przez Berlin wydatkach na cele wojskowe nie spełnią oczekiwań ani Sojuszu, ani prezydenta USA Donalda Trumpa.

źródło:
Zobacz więcej