Premier: Inwestujemy w wiele działań związanych z innowacyjnością polskiej piłki

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji w Warszawie plan rozwoju futbolu w Polsce. – Inwestujemy w wiele działań związanych z innowacyjnością polskiej piłki – zapewnił szef rządu.

Witold Bańka nowym szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Witold Bańka zostanie szefem Światowej Organizacji Antydopingowej. Jego wybór musi zostać jeszcze zatwierdzony przez zarząd organizacji. – Dzisiaj...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej poświęconej projektowi „Plan dla Piłki” w Centrum Olimpijskim Morawiecki przedstawił plan rozwoju krajowego futbolu. Opiera się on na pięciu głównych punktach.

Pierwszy z nich mówi o rozwoju infrastruktury sportowej, m.in. o budowie boisk zadaszonych „balonami”.

– Wiele takich boisk będziemy budowali razem z klubami, a także z samorządami. To jest potrzebne po to, żeby nasza młodzież, nasze kluby, grali, trenowali cały rok – zaznaczył szef rządu.

Druga kwestia dotyczy rozwoju procesu szkoleniowego przez certyfikację szkółek trenerskich. Punkt trzeci mówi o bezpieczeństwie na stadionach. – Cieszę się, że z tym jest lepiej – dodał Morawiecki.

Czwarty aspekt zakłada spowodowanie, aby spółki skarbu państwa angażowały się w piłkę nożną. – Część z nich już się angażuje, ekstraklasa od kilku miesięcy ma swoich sponsorów. Chcemy, żeby wsparcie było przekazywane przez duże podmioty – spółki skarbu państwa, ale też spółki prywatne do tego zachęcamy – podkreślił premier.

Wiąże się z tym też punkt piąty, mówiący o tworzeniu rozwiązań regulacyjnych, podatkowych. – Tak, żeby usystematyzować, ustabilizować sytuację polskiej piłki – wyjaśnił Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział też rozwój tzw. skills labów, „laboratoriów umiejętności”, które pomogą w określeniu parametrów fizycznych kandydatów na przyszłych piłkarzy.

– Pierwsze są już w Polsce tworzone, chcemy je wspierać. Program innowacyjności będzie skonstruowany w taki sposób, żeby był dopasowany do potrzeb klubów – zapewnił.

źródło:

Zobacz więcej