75. rocznica bitwy pod Monte Cassino: weterani złożyli wieniec przed pomnikiem gen. Andersa

Weterani II Korpusu Polskiego złożyli wieniec przed pomnikiem swojego dowódcy, gen. Władysława Andersa w miejscowości Cassino. Kwiaty u stóp popiersia złożył także minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Piątek jest kolejnym dniem patriotycznej pielgrzymki do Włoch w ramach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Po uroczystości w Cassino weterani udali się do miejscowości Piedimonte San Germano, by przy pomniku polskim na tamtejszym wzgórzu oddać hołd tym, którzy tam polegli. Szczególnie pamiętając o żołnierzach 6 pułku pancernego Dzieci Lwowskich, którzy tam walczyli. Było to kolejne miejsce zmagań wojennych, na które skierowane zostały oddziały 2 Korpusu Polskiego.

Pielgrzymka weteranów i polskiej delegacji potrwa do niedzieli. Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy i Włoch Sergia Mattarelliego odbędą się w sobotę. Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino zostanie odprawiona msza św., odczytany będzie także apel pamięci.

źródło:

Zobacz więcej