Zmarł architekt piramidy na dziedzińcu Luwru

Miał 102 lata (fot. THIERRY ORBAN/Sygma via Getty Images)

Amerykanin pochodzenia chińskiego, Ieoh Ming Pei, ma na koncie wiele dokonań na całym świecie. Architekt, twórca piramidy w Luwrze, zmarł w wieku 102 lat. Jego ostatnim projektem było Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha.

Luwr najbardziej uczęszczanym muzeum świata

Luwr zwiedziło w zeszłym roku 10,2 mln osób, co stawia to paryskie muzeum na pierwszym miejscu na świecie. W porównaniu z rokiem 2017 był to wzrost...

zobacz więcej

Ieoh Ming Pei znany jest we Francji jako twórca piramidy w Luwrze. Był synem amerykańskiego artysty, urodził się w Chinach w 1917 r. W 1983 r. zdobył nagrodę Pritzkera, która jest swoistą Nagrodą Nobla w dziedzinie architektury, pisze „Le Parisien”.

Był bardzo płodnym twórcą. Ma na swoim koncie projekt piramidy Luwru. Jego pomysł był bardzo krytykowany podczas jej budowy w latach 80. A wybór tego twórcy podyktowany był tym, że ówczesny prezydent Francois Mitterrand szczególnie docenił pracę, którą architekt wykonał kilka lat wcześniej w National Gallery w Waszyngtonie.

Jednak od pierwszych szkiców architektonicznych był oskarżany o „zepsucie francuskiego dziedzictwa”. W „Le Monde” Andre Fermigier oburzał się tym, że „traktujemy dziedziniec Luwru jako przyczółek Disneylandu”. Po kilku latach debat i negocjacji estetyczno-politycznych, praca Pei w końcu przekonała większość krytyków. W marcu zeszłego roku piramida obchodziła swoje 30. urodziny, już bez żadnych kontrowersji.

Jednak praca Pei nie kończy się na tej francuskiej przygodzie, sięga o wiele dalej. Jego projektami są: ratusz w Dallas, Rock'n'Roll Hall of Fame w Cleveland i Bank of China Tower w Hongkongu. Niedawno został także poproszony przez Katar o opracowanie Muzeum Sztuki Islamskiej w Doha.

źródło:

Zobacz więcej