Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Orban: Potrzebna jest Europa, która obroni swoje granice

Orban poinformował, że zachęcał Trumpa do jak najszybszego przystąpienia do eksploatacji rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis)

Potrzebna jest Europa, która obroni swoje granice na lądzie i morzu – powiedział w wywiadzie dla radia Kossuth premier Węgier Viktor Orban. Podkreślił, że potrzebni są przywódcy, którzy zatrzymają nielegalną imigrację.

Spotkanie Trump – Orban. Prezydent USA pochwalił sojusznika. „Jest trochę jak ja”

Premier Węgier Viktor Orban złożył wizytę w Białym Domu. Prezydent USA Donald Trump pochwalił gościa za jego zaangażowanie w ochronę bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Orban oznajmił, że w Brukseli działa „liberalna mafia wypchana pieniędzmi” składająca się z polityków, dziennikarzy i ekspertów. – Dążą oni do przekonania świata, że z migracją nie da się nic zrobić, a jeżeli ktoś udowodni, że jest odwrotnie, to zaczynają tych ludzi nienawidzić – stwierdził.

Premier Węgier podkreślił, że stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest to, czy zaakceptujemy ten sposób myślenia, który próbują nam narzucić, czy się od niego wyzwolimy.

– Stawką wyborów jest to, czy uda nam się wybrać przywódców, którzy mają odwagę przeciwstawić się myśli, że migracja jest konieczną częścią naszego życia. Czy potrafimy wybrać przywódców, którzy obronią Europę, ponieważ Europa jest ojczyzną Europejczyków, a Węgry są ojczyzną Węgrów. Czy chcemy to obronić, czy pozwolimy, aby to się zmieniło – oznajmił.

Premier poinformował w Radiu Kossuth, że rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem o zakupie rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu.

– Trwa budowa nowoczesnych węgierskich sił zbrojnych. (...) Jest element tej budowy, w którym liczymy na Amerykanów. Ze względów bezpieczeństwa nie powiem o tym wiele, ale w każdym kraju istnieje krytyczna infrastruktura, którą trzeba móc ochronić w razie wojskowego ataku, i w przypadku Węgier jest ona, że się tak wyrażę, niepełna. Potrzebujemy rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu. Proces prawny dotyczący ich uzyskania odbywa się w dobrym tempie – oznajmił powiedział.

Orban: Stawką w wyborach do PE przetrwanie węgierskiej kultury

Stawką zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego jest przetrwanie węgierskiej kultury – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na...

zobacz więcej

Orban poinformował także, że zachęcał Trumpa do jak najszybszego przystąpienia do eksploatacji rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym.

– Jesteśmy zainteresowani tym, by jak najszybciej zaczęto eksploatować złoża gazu znajdujące się w Rumunii pod dnem Morza Czarnego. Obecny stan rzeczy jest taki, że wykona to amerykańska firma, bo Rumuni tak zdecydowali. W naszym interesie jest rozpoczęcie tego jak najszybciej, bo dla Węgier to jedyne alternatywne źródło wydobywania gazu w stosunku do rosyjskiego gazu. (...) Mówiłem, że leży to w interesie Węgier, i zachęcałem prezydenta, by stało się to jak najszybciej – oznajmił Orban.

Tematem rozmów w Waszyngtonie – według jego słów – był też udział Węgier w misjach NATO. W ocenie Orbana Węgry uczestniczyły w międzynarodowych misjach NATO, być może nawet w zakresie przekraczającym ich siłę, i będą w nich uczestniczyć także w przyszłości.


Przywódcy wymienili też uwagi, „czego można oczekiwać na świecie, na co trzeba się przygotować” – ujawnił Orban. Podkreślił, że Trump był zorientowany w liczbach dotyczących dwustronnej wymiany handlowej, znał „węgierski model gospodarczy”, a przede wszystkim wiedział o „imigracji i muzułmańskiej inwazji w kierunku Europy, którą Węgry zatrzymały na lądzie”.

źródło:

Zobacz więcej