RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rośnie zadłużenie wobec telekomów. Największy prywatny dłużnik ma oddać 189 tys. zł

Największe długi względem operatorów komórkowych odnotowano na Mazowszu (fot. Shutterstock/guteksk7)
Największe długi względem operatorów komórkowych odnotowano na Mazowszu (fot. Shutterstock/guteksk7)

Zaległości za nieuregulowane rachunki wobec firm telekomunikacyjnych wzrosły i przekraczają 1,3 mld zł. Najwyższy dług firmy to ponad 1 mln zł, a osoby prywatnej – 189 tys. zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Częste korzystanie z telefonu ogłupia? Niepokojące wyniki eksperymentu

Uczeni sprawdzili wpływ częstego korzystania z telefonu na inteligencję. Ich wnioski są zaskakujące.

zobacz więcej

Liczba dłużników telekomunikacyjnych na koniec kwietnia tego roku wyniosła prawie 372 tys., są winni ponad 1 mld 333 mln zł – wyliczył Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor z okazji przypadającego w piątek Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Dłużnicy to w większości konsumenci, których jest ponad 337 tys. i mają niemal 995 mln zł przeterminowanych płatności wobec telekomów.

Z kolei ponad 34 tys. firm ma 339 mln zł długu. Suma zaległości w ostatnim roku wzrosła o 185,6 mln zł. O 21 tys. 505 przybyło też dłużników głównie za sprawą konsumentów, liczba niepłacących firm spadła o 3 tys. 10 – wskazuje BIG. Średnia wartość długu osób sięga 2 tys. 944 zł, a firm 9 tys. 935 zł. To sporo biorąc pod uwagę, że z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, iż średnie miesięczne wydatki na telefon wynoszą niespełna 50 zł – oceniło BIG.

Największe długi względem operatorów komórkowych odnotowano na Mazowszu. Rekord należy do firmy, na temat której w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znajduje się 89 informacji gospodarczych o zaległościach wobec telekomów – na kwotę 1088964 zł. Z kolei rekord osoby prywatnej to 189296 zł – złożyło się na niego 12 informacji gospodarczych o zaległościach w telekomach. Dług należy do 60-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego.

Z kolei najwięcej dłużników telekomunikacyjnych mieszka na Śląsku (55,4 tys.), ich dług sięga 194 mln zł. Na drugim miejscu jest Mazowsze (42,5 tys.; zaległości 193,7 mln zł), a trzeci - Dolny Śląsk (40,6 tys.; a długi 141,3 mln zł.).

Dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wskazują, że niepłacący rachunków to głównie osoby w wieku 25-34 lat (jest ich 88964). W niemal każdym przedziale wiekowym dominują panowie - wyjątek stanowią osoby po 65. roku życia, wśród których to więcej pań nie płaci rachunków za telefon.

– Niepłacący rachunków muszą brać pod uwagę, że gdy nie wywiązują się z terminów, firma może dodać do długu udzielone wcześniej rabaty na oferowaną taryfę czy telefon, a na poczet zaległości nalicza wszystkie płatności, które klient powinien uregulować do końca trwania umowy. Może również doliczyć opłatę karną za opóźnienie. W rezultacie dwa nieopłacone rachunki, które wynoszą średnio 49,9 zł miesięcznie, mogą uruchomić lawinę zaległości – powiedziała Halina Kochalska z BIG.

Osobę niepłacącą rachunków operator telefonii komórkowej może wpisać do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, jeśli w grę wchodzi co najmniej 200 zł i 30 dni zwłoki, a w przypadku firm, gdy minimalna zaległość wynosi 500 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej