RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najwyższa w historii kraju kara za zabicie zwierząt

Sąd skazał trzech mężczyzn za otrucie 142 ptaków (fot. unsplash.com/Viktor Jakovlev)

Sąd w Pampelunie, w północno-wschodniej Hiszpanii, orzekł najwyższą w historii tego kraju karę za zabicie zwierząt. Skazał trzech mężczyzn na 2 lata i 8 miesięcy więzienia za otrucie 142 ptaków.

15 lat więzienia za odrąbanie ręki maczetą

Na 15 lat więzienia skazał krakowski sąd Wojciecha L., oskarżonego o to, że maczetą prawie odciął rękę młodemu mężczyźnie, który w konsekwencji...

zobacz więcej

Z uwagi, że orzeczenie przewiduje karę wyższą niż dwa lata pozbawienia wolności, wszyscy skazani trafią do więzienia.

Sędzia uznał oskarżonych winnymi zabicia 138 ptaków z rzędu sokołowych i czterech kruków. Zwierzęta poniosły śmierć po zjedzeniu zatrutej paszy, którą celowo podali im trzej mieszkańcy Nawarry.

Skazani mężczyźni muszą też zapłacić na rzecz regionalnych władz Nawarry odszkodowanie w wysokości ponad 67,5 tys. euro. Dodatkowo zostali ukarani zakazem uczestnictwa w polowaniach i połowach ryb w okresie 5 lat i 4 miesięcy.

Do zdarzenia, które było przedmiotem procesu, doszło w 2012 r. w okolicach miejscowości Tudela i Cintruenigo. Zatrutą paszę wysypali tam współpracujący ze sobą dwaj szefowie kół łowieckich i lokalny leśnik.

Sąd ujawnił, że wśród otrutych ptaków z rzędu sokołowych były okazy chronionych lub uważanych za wymierające gatunków, takie jak kania ruda i czarna, ścierwnik, błotniak stawowy i sęp płowy.

Z szacunków organizacji ochrony przyrody wynika, że co roku na terenie Hiszpanii notowanych jest ponad 18,5 tys. przypadków zabicia przez człowieka zwierząt przez otrucie.

Według władz organizacji Ecologistas en Accion powszechne w Hiszpanii, a zarazem zakazane przez miejscowy kodeks karny, trucie zwierząt praktykowane jest przez wiele kół łowieckich celem kontrolowania populacji określonych gatunków. Ekolodzy przyznają, że część zwierząt pada ofiarą trucicieli przypadkowo, przez spożycie karmy przeznaczonej dla innych gatunków.

źródło:

Zobacz więcej