„Zdaniem Szczurka nie ma klimatu dla uszczelniania VAT”. Ujawniono korespondencję

Były minister finansów Mateusz Szczurek podczas przesłuchania przez komisję śledczą (fot. PAP/Radek Pietruszka/TT/Marcin Horała‏)

W lutym 2015 r. dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów Tomasz Tratkiewicz pisał do współpracowników, że zdaniem ministra finansów w rządzie PO-PSL Mateusza Szczurka „nie ma klimatu” dla uszczelniania VAT. Słowa te pojawiają się w mailu, który opublikował na Twitterze przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała.

Szczurek: Nie było klimatu do „strzelania z biodra” zmianami prawa

zobacz więcej

Horała opublikował maila z 27 lutego 2015 r., którego autorem był Tomasz Tratkiewicz, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

„Pan Minister Neneman poinformował mnie, że po rozmowie z Panem Ministrem Szczurkiem zdecydowano aby nie wychodzić z tymi zmianami bo nie ma dla nich »klimatu«. Proponuję aby do tematu wrócić po wakacjach w ramach przygotowania większych zmian (CN-, być może racjonalizacja stawek).” – pisał w mailu Tratkiewicz.

– Chodzi o projekt nowelizacji, który zaczął powstawać w styczniu 2015 r. Departament VAT wysyłał wtedy pisma ponaglające, że są alarmistyczne dane z kontroli skarbowych, że są wyłudzenia. Zastanawiano się, co zrobić, by uszczelnić luki, przygotowano więc pakiet propozycji, który został przekazany wiceministrowi Nenemanowi, który przekazał to ministrowi Szczurkowi. Wtedy zapadła decyzja ministra Szczurka, by tego nie robić. On to tłumaczy, że by nie zdążono w tej kadencji, choć dziś na komisji stwierdził, że nikogo nie pytał, czy by zdążono – ani klubu parlamentarnego, ani premiera. Sam uznał, że by nie zdążono – skomentował sprawę w rozmowie z portalem tvp.info Marcin Horała.

Szczurek jest dziś przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. VAT. Funkcję szefa resortu finansów pełnił on od 2013 do 2015 roku. Za jego kadencji wprowadzono odwrócony VAT na kilka rodzajów towarów, między innymi na stal i elektronikę.

źródło:
Zobacz więcej