RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„USA powinny uniknąć szkodzenia handlowi”. Chiny krytykują amerykańskie sankcje

Pekin odniósł się do kroków podjętych wobec koncernu Huawei (fot. Andrea Verdelli/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
Pekin odniósł się do kroków podjętych wobec koncernu Huawei (fot. Andrea Verdelli/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Chiny stanowczo sprzeciwiają się nakładaniu przez inne kraje jednostronnych sankcji na chińskie firmy – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego resortu handlu Gao Feng w reakcji na nowe kroki podjęte przez władze USA przeciw chińskiemu koncernowi Huawei.

USA przygotowały nową listę towarów z Chin, na które mogą nałożyć karne cła

Urząd przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) sporządził listę chińskich towarów o wartości 300 miliardów dolarów, na które w przypadku dalszego...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone powinny unikać dalszego szkodzenia relacjom handlowym pomiędzy Chinami a USA – ocenił Gao Feng na cotygodniowej konferencji prasowej w Pekinie.

Resort handlu USA ogłosił w środę, że wpisuje Huawei Technologies i 70 związanych z nim firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskać zgodę rządu w Waszyngtonie, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Prezydent USA Donald Trump podpisał również w środę rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wytworzonego przez podmioty, uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

W rozporządzeniu nie wymieniono Huawei z nazwy, ale amerykańscy urzędnicy określali w przeszłości chiński koncern jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, sugerując jego niejawne związki z komunistycznymi władzami ChRL. Waszyngton lobbuje również na rzecz wykluczenia Huawei z budowy sieci 5G w innych krajach.

– Chiny wielokrotnie podkreślały, że koncepcja bezpieczeństwa narodowego nie powinna być nadużywana ani wykorzystywana jako narzędzie protekcjonizmu handlowego – powiedział rzecznik chińskiego resortu handlu w Pekinie. – Chiny podejmą wszelkie konieczne środki, by stanowczo bronić praw chińskich firm – dodał.

Kanadyjski biznesmen i były dyplomata formalnie za kratkami. W tle sprawa Huawei?

Dwaj zatrzymani w Chinach obywatele Kanady, były dyplomata Michael Kovrig i biznesmen Michael Spavor, zostali formalnie aresztowani pod zarzutem...

zobacz więcej

Minister handlu USA Wilbur Ross powiedział, że Trump poparł decyzję w sprawie Huawei, by „zapobiec używaniu amerykańskiej technologii przez należące do obcokrajowców podmioty w sposób, który potencjalnie zagraża bezpieczeństwu narodowemu lub interesom polityki zagranicznej USA”.

Huawei zaprzecza, jakoby używanie jego sprzętu wiązało się z zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych. W odpowiedzi na rozporządzenie Trumpa koncern zadeklarował, że jest „gotowy i skłonny” do współpracy z rządem USA, by opracować „skuteczne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów”.

W oświadczeniu Huawei ocenił, że wobec braku możliwości używania jego sprzętu USA będą musiały korzystać z „gorszych, a jednocześnie droższych alternatyw, co pozostawi ten kraj w tyle w kwestii rozwoju 5G i ostatecznie zaszkodzi interesom amerykańskich firm i konsumentów”.

Wcześniej inny duży chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego, koncern ZTE, musiał praktycznie zawiesić działalność, gdy wprowadzone przez Waszyngton sankcje odcięły go od amerykańskiej technologii. Później jednak zakaz zniesiono.

źródło:

Zobacz więcej