RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Śnieżna biel” z gum do żucia i lukrów rujnuje jelita

E171 jest powszechnie uważany za barwnik bezpieczny i stosuje się go w Unii Europejskiej od lat (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Często dodawane do żywności śnieżnobiałe nanocząstki dwutlenku tytanu, oznaczane jako E171, mogą niekorzystnie wpływać na ważne dla zdrowia mikroorganizmy żyjące w ludzkim jelicie – informuje pismo „Frontiers in Nutrition”.

Dobre na masę, fatalne dla zdrowia. Naukowcy odradzają odżywki białkowe

Popularne odżywki białkowe doskonale wspomagają przyrost masy mięśniowej, jednak mogą szkodzić zdrowiu, a nawet zmniejszać długość życia, gdyż...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Sydney przeprowadzili na myszach badania dotyczące wpływu nanocząstek dwutlenku tytanu (na etykietach produktów oznaczanych jako E171). E171 jest powszechnie i w dużych ilościach stosowany w żywności (ponad 900 produktów, od gumy do żucia i lukru – po lody czy majonez) oraz niektórych lekach, jako środek nadający biały kolor.

E171 jest powszechnie uważany za barwnik bezpieczny i stosuje się go w Unii Europejskiej od lat. Jak jednak wykazały australijskie badania, spożywanie żywności zawierającej E171 ma niekorzystny wpływ na mikroflorę jelitową, co może sprzyjać chorobom zapalnym jelit i rakowi jelita grubego. Dwutlenek tytanu nie zmienił składu mikroflory jelitowej, ale wpłynął na aktywność bakterii i pobudził ich wzrost w postaci niepożądanego biofilmu, a powstawanie biofilmu odnotowano w chorobach, takich jak rak jelita grubego.

Współautor badań, prof Wojciech Chrzanowski, ekspert ds. nanotoksykologii z University of Sydney's School of Pharmacy i Sydney Nano Institute, uważa, że badanie znacznie przyczyniło się do prac nad toksycznością i bezpieczeństwem nanocząstek oraz ich wpływem na zdrowie i środowisko.

– Celem tych badań jest stymulowanie dyskusji na temat nowych norm i przepisów, aby zapewnić bezpieczne stosowanie nanocząsteczek w Australii i na świecie – powiedział.

Nanocząstki są powszechnie stosowane w medycynie, przemyśle spożywczym, produkcji odzieży i innych zastosowaniach. Jednak możliwe oddziaływania nanocząstek, zwłaszcza ich długoterminowe skutki, są nadal słabo poznane.

– Dobrze wiadomo, że skład diety ma wpływ na fizjologię i zdrowie, jednak rola dodatków do żywności jest słabo poznana – zaznaczył profesor Chrzanowski.

źródło:

Zobacz więcej