RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Weterani Armii Andersa we Włoszech w rocznicę bitwy o Monte Cassino

Grób św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie (fot. tt/@Kombatanci)
Grób św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie (fot. tt/@Kombatanci)

Weterani Armii Andersa przybyli do Włoch z patriotyczną pielgrzymką w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W czasie wizyty w Watykanie polska delegacja z kombatantami II Korpusu Polskiego i przedstawicielami UdsKiOR modliła się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Włochy: W Cassino odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka

Na trzy dni przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino na placu w mieście Cassino odsłonięty został w środę pomnik misia Wojtka, który towarzyszył...

zobacz więcej

Krótką modlitwę przy grobie papieża Jana Pawła II poprowadzili delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów ks. komandor rezerwy Janusz Bąk, oraz kanclerz kurii ordynariatu polowego ks. dr Jan Dohnalik.

W uroczystości wzięła udział m.in. senator Anna Maria Anders, córka dowódcy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.

– Przypomnijmy, że Ojciec Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r., a zatem również – po latach – w jego urodziny przypadała bitwa o Monte Cassino. Jest to dla nas, Polaków, bardzo ważne miejsce, gdzie możemy podziękować Ojcu Świętemu również za to, że nigdy o Monte Cassino nie zapomniał, że był tam wielokrotnie, że spotykał się z weteranami walk o niepodległość, że uczył nas, jak bardzo ważna jest pamięć w kształtowaniu tożsamości narodu – podkreślił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Po południu polska delegacja weźmie udział w uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo. Tam spoczywa ponad tysiąc włoskich żołnierzy, którzy w 1943 r. stanęli po stronie aliantów w walce o wyzwolenie kraju spod faszyzmu.

– Oddamy tam hołd generałowi Umberto Utili, który bardzo blisko współpracował militarnie z generałem Władysławem Andersem. W ubiegłym roku przekazaliśmy do zbiorów miejscowego muzeum ich fotografię, na której mężowie stanu rozmawiają o przyszłości Europy, gdy zostanie pokonany najeźdźca, który podeptał wolność Polski i Włoch – dodał.

W Łazienkach Królewskich otwarto wystawę „Monte Cassino. W 75. rocznicę bitwy”

– Trzeba złożyć hołd wobec poległych w bitwie o Monte Cassino i ich towarzyszy, którzy wypełniali swoje zobowiązania wobec ojczyzny – powiedział...

zobacz więcej

Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w sobotę, wezmą w nich udział prezydent Andrzej Duda i po raz pierwszy Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella.

Obecny będzie też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz liczna delegacja Wojska Polskiego.

Będą również przedstawiciele harcerstwa oraz uczniowie szkół noszących imię generała Władysława Andersa i Monte Cassino - łącznie około 2,5 tys. uczestników. Jak zaznacza Jan Józef Kasprzyk, będą to największe po wojnie obchody rocznicy bitwy.

Pielgrzymka weteranów i polskiej delegacji potrwa do niedzieli. Organizuje ją Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym”, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie położonego na wzgórzu klasztoru. 18 maja 1944 r. po zaciętych walkach zdobył go 2. Korpus Polski, dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej