Wybredne maluchy wyrastają na dobrze odżywionych nastolatków

Najczęściej problem rozwiązuje się wraz z rozpoczęciem nauki w szkole (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Dzieci, które w wieku trzech lat nie chcą jeść wielu potraw, nie mają deficytów składników odżywczych jako nastolatki – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Nutrition”.

Schorzenia przyzębia zwiększają ryzyko choroby Alzheimera

Eksperci przypominają, by dbać o higienę jamy ustnej. Według najnowszych badań schorzenia zapalne przyzębia mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu i...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu poddali analizie kwestionariusze dotyczące odżywiania oraz inne dane dotyczące dzieci zarejestrowanych w bazie projektu badawczego „Children of the 90s”.

Okazało się, że mimo pewnych różnic w sposobie odżywiania w wieku 10 i 13 lat, ilość składników odżywczych w diecie dzieci, które były wybredne jako maluchy i pozostałych rówieśników, była zbliżona i nie miała negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia i rozwój.

U części dzieci, które także w wieku kilkunastu lat jadły tylko wybrane potrawy, widoczne były jednak różnice w ilości dostarczanych składników odżywczych. W ich diecie było wyraźnie więcej cukru oraz mniej białka i warzyw.

– W wieku trzech lat dzieci często nie chcą próbować nowych rodzajów pokarmu lub wykazują bardzo silne preferencje w stosunku do niektórych produktów. Najczęściej problem rozwiązuje się wraz z rozpoczęciem nauki w szkole. Dotychczas niewiele wiadomo było jednak na temat sposobu odżywiana wybrednych maluchów, gdy wchodzą w okres dojrzewania – mówi dr Caroline Taylor, autorka badań.

Autorka dodaje, że u większości dzieci, bez względu na to czy w wieku trzech lat były wybredne, zaobserwowano stosunkowo niskie spożycie warzyw i owoców.

źródło:

Zobacz więcej