Wybierzemy 52 europosłów, ale jeden z nich nie obejmie mandatu

Wielka Brytania na początku nowej kadencji PE wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty (fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT)

Choć formalnie Polacy 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybiorą 52 europosłów, jeden z nich nie obejmie swojego mandatu, ponieważ Wielka Brytania na początku nowej kadencji PE wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty.

Salvini: Wybory do PE to referendum, wybór między życiem a śmiercią

Wybory do Parlamentu Europejskiego będą „referendum”, wyborem „między życiem i śmiercią, między przeszłością a przyszłością” – oznajmił w niedzielę...

zobacz więcej

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych ma zostać 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Jednak w minionym tygodniu brytyjski minister i de facto wicepremier David Lidington potwierdził, że Wielka Brytania weźmie udział wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jeśli na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty, Polska w PE obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak mówiła, że zastosowane zostaną przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady, na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Orban: Stawką w wyborach do PE przetrwanie węgierskiej kultury

Stawką zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego jest przetrwanie węgierskiej kultury – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na...

zobacz więcej

Zgodnie z ustawą, PKW po ustaleniu wyników wyborów do PE ustala, któremu komitetowi wyborczemu przypadnie 52. mandat. Następnie PKW ma ustalić, który spośród posłów do PE wybrany z list tego komitetu uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Zgodnie z nowymi przepisami to ten poseł straci mandat w PE, w razie gdyby Polsce przypadło ich 51, a nie 52.

Pietrzak zwracała uwagę, że decyzja Rady Europejskiej, na mocy której mandaty europosłów obsadzane przez Wielką Brytanię zostały podzielone między poszczególne państwa członkowskie, zawiera w sobie warunek zawieszający. Mówi on o tym, że jeśli Zjednoczone Królestwo będzie członkiem UE na początku nowej kadencji parlamentarnej, liczba przedstawicieli obejmujących swoje funkcje jest taka, jaka była poprzednio.

Szefowa KBW zwracała ponadto uwagę, że nie wiemy dziś, jak długo Brytyjczycy pozostaną w Unii. Jeśli Wielka Brytania opuści UE w trakcie kadencji PE, swój mandat obejmie 52. wybrany w Polsce europoseł.

źródło:

Zobacz więcej