RAPORT

Kampania 2020

Kilkanaście tysięcy osób może stracić pracę w służbach specjalnych i wojsku

Projekt ustawy złożył minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych, złożony przez ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego może oznaczać koniec karier nawet kilkunastu tysięcy osób, pracujących dziś w służbach specjalnych i wojsku – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Projekt jest procedowany w trybie pilnym.

Były szef CBA: Mam przydomek „obrońcy ubeków”. Szczycę się tym

– Ja mam już w prawicowych mediach przydomek „obrońcy ubeków”, z czego jestem dumny i czym się szczycę – powiedział kandydat Koalicji Europejskiej...

zobacz więcej

Według dziennika regulacja, która idzie dalej niż weryfikacja przeprowadzona w służbach na początku lat 90., zapisana jest w projekcie ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nowe przepisy ma forsować minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Gazeta pisze, że Kamiński 26 kwietnia skierował pismo do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów, w którym przekazuje do rozpatrzenia projekt ustawy „z pominięciem pozostałych etapów procesu legislacyjnego określonych Regulaminem Pracy Rady Ministrów”.

Powodem ma być „pilne dostosowanie obecnych rozwiązań do obserwowanych w ostatnim okresie zmian i występowania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla informacji niejawnych” – czytamy.

Kłamstwa Roberta Nowaczyka i Jakuba R. obalone. Szefowie służb przedstawili dowody

W trakcie zeznań złożonych 31 stycznia br. przed komisją reprywatyzacyjną Robert Nowaczyk, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne -...

zobacz więcej

Gazeta wskazuje, że nowe rozwiązania mają dotyczyć m.in. odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa, które umożliwia dopuszczenie do pracy lub służby związanych z dostępem do informacji objętych klauzulą „poufne” lub wyższej. Taka odmowa ma być automatyczna, gdy „osoba sprawdzana była zatrudniona lub współpracowała z organami bezpieczeństwa, o których mowa w art. 2. ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944-90”.

„Oznacza to, że byłym pracownikom komunistycznych służb specjalnych automatycznie nie będzie przedłużane poświadczenie dopuszczające do państwowych tajemnic. Nawet jeśli zostali pozytywnie zweryfikowani po upadku PRL i dostali pracę np. w policji, Urzędzie Ochrony Państwa innych organach bezpieczeństwa państwa czy dyplomacji” – wyjaśnia „DGP”.

Jak zauważa dziennik, istotne jest też zawarte w zapisie sformułowanie „lub współpracowała”, ponieważ poszerza ono – jak czytamy – „krąg osób, które dotknie ustawa”.

Według „DGP” projekt ma być procedowany w trybie pilnym, a osobą odpowiedzialną za jego wprowadzenie ma być sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik.

„Nie wiadomo, jaki ostateczny kształt przyjmie ustawa, ale projekt zakłada również m.in. rozbudowanie ankiety bezpieczeństwa osobistego. Zakładana data wejścia ustawy w życie to 1 października 2019 r.” – podaje gazeta.

W artykule zaznaczono też, że projekt złożony przez Kamińskiego w praktyce może dotyczyć wszystkich, którzy mieli cokolwiek wspólnego z osobami zatrudnionymi m.in. w Służbie Bezpieczeństwa, komunistycznym wywiadzie czy kontrwywiadzie wojskowym. To nawet kilkanaście tysięcy osób – stwierdzono.

źródło:
Zobacz więcej