Trump spotka się w czerwcu z Mun Dze Inem

Prezydent USA Donald Trump (fot. REUTERS/Leah Millis)

Prezydent USA Donald Trump spotka się w końcu czerwca z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem w ramach swojej podróży do Japonii na szczyt G20. Spotkanie ma odbyć się w Korei Płd. – poinformował Biały Dom.

Spotkanie Trump – Orban. Prezydent USA pochwalił sojusznika. „Jest trochę jak ja”

Premier Węgier Viktor Orban złożył wizytę w Białym Domu. Prezydent USA Donald Trump pochwalił gościa za jego zaangażowanie w ochronę bezpieczeństwa...

zobacz więcej

„Obaj przywódcy będą kontynuować wysiłki na rzecz ostatecznej, w pełni weryfikowalnej denuklearyzacji Korei Północnej” – głosi komunikat. Mają też rozmawiać o wzmocnieniu stosunków dwustronnych.

Szczyt G20 odbędzie się w dniach 28-29 czerwca w japońskiej Osace.

Napięcie między Waszyngtonem i Pjongjangiem znacznie zwiększyło się po załamaniu ostatniego szczytu Trump - Kim Dzong UN w lutym w Hanoi.

W ostatnich tygodniach Korea Północna dokonała serii prób rakietowych po dłuższej przerwie trwającej od listopada, kiedy to dokonała próby z międzykontynentalnym pociskiem balistycznym.

Mun wyraził niedawno pogląd, że próby te były prawdopodobnie wyrazem niezadowolenia Pjongjangu wobec USA po nieudanym szczycie.

Z kolei Trump pomniejszał znaczenie tych testów. W wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu portalowi Politico określił je jako „bardzo standardowe”. Wyraził też przekonanie, że „nie oznaczają one naruszenia zaufania”.

źródło:

Zobacz więcej