RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Światowy Kongres Żydów o ataku na ambasadora Polski w Izraelu

MSZ zaapelowało do władz izraelskich o ochronę życia i dobra polskich dyplomatów (fot. PAP/Leszek Szymański)
MSZ zaapelowało do władz izraelskich o ochronę życia i dobra polskich dyplomatów (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

„Przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów są wstrząśnięci i skonsternowani atakiem na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Kongresu.

Ambasador RP w Izraelu po ataku: Pracujemy dalej

Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia – napisał na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. We wtorek dyplomata został zaatakowany przed...

zobacz więcej

„Przerażające jest, że członek korpusu dyplomatycznego padł ofiarą takiego ataku. Ambasador Marek Magierowski niejednokrotnie pokazał, że jest głęboko zaangażowany w umacnianie więzi pomiędzy Izraelem a Polską” – napisał prezydent Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder.

W oświadczeniu napisano też, że incydent podkreśla potrzebę nieustannego budowania porozumienia między Żydami a Polakami oraz, że podczas swojego krótkiego pobytu w Izraelu zyskał już grono przyjaciół.

W środę przed wejściem do polskiej placówki dyplomatycznej, ambasador został znieważony fizycznie i słownie. Sprawca został ujęty. 65-letni Erik Lederman znajduje się w areszcie domowym, dzisiaj trafił przed sąd, gdzie został przesłuchany. Otrzymał zakaz zbliżania się do polskiej placówki dyplomatycznej. Adwokat mężczyzny wyjaśnił, że został on poproszony o opuszczenie ambasady, po tym, jak zaczął pytać o restytucję mienia żydowskiego w Polsce.

Po wyjściu z ambasady podszedł do samochodu, którym poruszał się ambasador, otworzył drzwi i opluł dyplomatę. Zaatakowany zdołał zrobić zdjęcie napastnikowi. Zawiadomił policję, która zatrzymała mężczyznę niedaleko od miejsca zdarzenia. Prawnik napastnika podkreślił, że działał on pod wpływem wzburzenia. Dodał, iż nie wiedział o tym, że w samochodzie znajduje się polski ambasador. Erik Lederman przeprosił za swoje zachowanie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do władz izraelskich o ochronę życia i dobra polskich dyplomatów.

Do siedziby MSZ w Warszawie została wezwana ambasador Izraela Anna Azari. Podczas spotkania przedstawiciele MSZ przekazali stanowisko izraelskiej dyplomatce.

„Wyrażamy ubolewanie, że incydent miał miejsce i apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Prosimy również o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, która miała miejsce i przedstawienia nam informacji na ten temat” – poinformowała rzeczniczka resortu dyplomacji Ewa Suwara.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej