Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

NASA pracuje nad samolotem na prąd z kriogenicznego paliwa wodorowego

Tak może wyglądać pasażerski odrzutowiec przyszłości (graf. University of Illinois at Urbana-Champaign Department of Aerospace Engineering)

NASA włącza się w opracowanie ekologicznych środków transportu. Współpracujący z agencją naukowcy z Uniwersytetu w Illinois pracują nad elektrycznym samolotem zasilanym przez kriogeniczne paliwo wodorowe.

NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Seria wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024,...

zobacz więcej

W ostatnich trzech latach NASA przeznaczyła na projekt 6 mln dolarów. Uczelnia ocenia, że jeżeli technologię, nad którą trwają pracuje, uda się wcielić w życie, zrewolucjonizuje ona przemysł lotniczy.

Prace nad paliwem wodorowym nabierają tempa. Kilkanaście miesięcy temu Niemcy zaprezentowali pociąg napędzany nim, który będzie mógł pokona nawet 800 km z prędkością maksymalną 140 km/godz.

W przypadku samolotów problemem wciąż jest jednak zapewnienie odpowiednio dużej energii pochodzącej z wystarczająco lekkiej kriogenicznej instalacji wodorowej. Takiej technologii jeszcze nie ma i badania nad nią finansuje NASA.

– Postęp w pracach nad napędem elektrycznym sprawił, że powstanie komercyjnych odrzutowców o krótkim zasięgu jest coraz bliższe, ale napędzanie dużych samolotów kriogenicznym paliwem wodorowym wciąż pozostaje „świętym Graalem” ze względu na niewystarczającą wydajność takiego napędu – przyznaje inż. Kiruba Haran.


źródło:
Zobacz więcej