Biały Dom: Donald Trump spotka się z Andrzejem Dudą 12 czerwca

Prezydent Trump powita wraz z pierwszą damą Melanią Trump prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą – głosi komunikat Białego Domu (fot. Tasos Katopodis-Pool/Getty Images)

Biały Dom poinformował w oficjalnym komunikacie, że prezydent Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą 12 czerwca w Waszyngtonie. Jak głosi komunikat, prezydent Trump powita wraz z pierwszą damą Melanią Trump prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Wiceminister obrony: Jesteśmy blisko ustaleń w sprawie amerykańskiej bazy

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski poinformował, że Polska i Stany Zjednoczone są bliskie konsensusu w sprawie zwiększenia...

zobacz więcej

W komunikacie podkreślono, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie „historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę”, co nabiera szczególnego znaczenia „w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”, która przypada w tym roku.

„Prezydent Trump i prezydent Duda będą omawiali rozwijające się strategiczne partnerstwo oraz szereg spraw interesujących obie strony, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię oraz kwestie handlowe” - podaje Biały Dom.

Polska i Stany Zjednoczone będą również „obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu” - głosi oświadczenie.

– Wyrażamy satysfakcję z potwierdzenia przez Biały Dom daty wizyty pary prezydenckiej w Waszyngtonie, o której rozmawialiśmy od początku, czyli 12 czerwca – szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Już wcześniej Szczerski powiedział, że amerykański prezydent chce ze swoim polskim odpowiednikiem między innymi przedyskutować propozycję dotyczącą zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Pytany o plany wizyty w USA w niedawnym wywiadzie prezydent Andrzej Duda powiedział, że dla niego „to jest zawsze szansa na załatwienie różnych, bardzo ważnych polskich spraw, a mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi”.

– Warto chuchać na ten żar, żeby on był jak najcieplejszy i żeby te relacje dobrze się układały – powiedział prezydent.

źródło:

Zobacz więcej