PILNE

Sejm przyjął wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Prezydent Austrii: Nie mamy najmniejszego zamiaru wycofywać się z Nord Stream 2

Prace nad wzbudzającym kontrowersje gazociągiem Nord Strem 2 się przedłużają (fot. mat.pras.)

Prezydent Austrii Alexander van der Bellen oświadczył po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że koncern OMV nie zamierza wycofywać się z projektu Nord Stream 2. Putin zapowiedział, że jego kraj jest gotowy „iść do końca” w realizacji inwestycji.

Przyspiesza budowa Nord Stream 2. Trwa energetyczny wyścig z czasem [OPINIA]

Kreml rozpoczął budowę gazociągu Nord Stream 2 na rosyjskich wodach terytorialnych. W ciągu pierwszego miesiąca ma powstać 100 kilometrów nitki...

zobacz więcej

Van der Bellen przekonywał, że w gazociąg Nord Stream 2 „zainwestowano bardzo wiele środków” i obecnie „nie ma żadnych przyczyn gospodarczych, by zmienić stanowisko wobec tego projektu”. Zapewnił, że OMV nie ma „najmniejszego zamiaru” się z niego wycofywać.

Putin oskarżył USA o próby „niszczenia” projektów, m.in. Nord Stream 2. – Pod pretekstem rozmaitych przyczyn politycznych podejmowane są w istocie próby nieuczciwej konkurencji – dowodził.

Przekonywał przy tym, że firmy „są zmuszone liczyć się z naciskami”, szczególnie te działające na rynku amerykańskim.

– O ile wiemy, OMV jest gotowa z nami dalej pracować (...). Wydaje mi się, że również inne firmy są świadome swojej odpowiedzialności przed gospodarkami swoich krajów – mówił prezydent Rosji.

– My jesteśmy gotowi, by realizować ten projekt, by iść do końca; wydaje mi się, że doprowadzimy go do logicznego końca – przekonywał.

Putin powiedział, że Moskwa „wysoko ocenia konsekwentne stanowisko strony austriackiej” na rzecz gazociągu, a energetykę określił jako kluczową sferą współpracy rosyjsko-austriackiej. – Austria jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Rosji w Europie – przypomniał, zauważając, że w 2018 r. dwustronne obroty handlowe wzrosły o ponad 40 proc., do prawie 6 mld dolarów.

źródło:
Zobacz więcej