RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Masakra żołnierzy w zasadzce islamistów

Nigerscy żołnierze walczą z wieloma grupami islamskich ekstremistów (fot. Wiki/USAFRICOM)
Nigerscy żołnierze walczą z wieloma grupami islamskich ekstremistów (fot. Wiki/USAFRICOM)

Co najmniej 17 nigerskich żołnierzy zginęło, a 11 zaginęło w wyniku zasadzki uzbrojonych napastników na zachodzie Nigru, w pobliżu granicy z Mali – powiadomił rzecznik nigerskiego rządu Abdourahamane Zakaria. W rejonie tym aktywne są grupy dżihadystów powiązane z Państwem Islamskim.

Dziesięciu żołnierzy sił pokojowych zginęło w Mali

Dziesięciu żołnierzy sił pokojowych ONZ zginęło, a 25 zostało rannych w niedzielnym ataku islamistów na posterunek wojsk ONZ na północy Mali –...

zobacz więcej

Według rzecznika do ataku doszło niedaleko miejscowości Tongo Tongo. Agencja Reutera przypomina, że właśnie tam bojownicy związani z Państwem Islamskim w zasadzce w październiku 2017 r. zabili czterech żołnierzy amerykańskich sił specjalnych i czterech żołnierzy nigerskich.

Zakaria nie powiedział, kto urządził zasadzkę, która jest jednym z najkrwawszych ataków wymierzonych w armię na zachodzie Nigru w ostatnich latach. Media sugerują, że odpowiedzialność spoczywa na islamskich ekstremistach.

Dżihadyści, w tym filie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, zintensyfikowali w tym roku ataki na cele wojskowe i cywilne w regionie Sahelu w Afryce Zachodniej, szczególnie wzdłuż nieszczelnych granic między Nigrem, Mali i Burkina Faso.

Niger również stoi w obliczu zagrożenia na południowym wschodzie ze strony dżihadystów z Boko Haram i grupy związanej z Państwem Islamskim, które mają siedzibę w Nigerii, ale często dokonują ataków w sąsiednim Nigrze, Czadzie i Kamerunie.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej