RAPORT

Kampania 2020

Prezydent: Władze Izraela muszą wyjaśnić atak na ambasadora. To akt antypolski

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany i poniżony; władze Izraela muszą to wyjaśnić; niestety wszystko wskazuje na to, że był to akt antypolski, akt nienawiści przeciwko nam – powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic prezydent Andrzej Duda.

Atak za walkę o prawdę historyczną? Magierowski jest skutecznym dyplomatą

Placówka w Izraelu należy do najtrudniejszych w polskiej służbie dyplomatycznej. Decydują o tym skomplikowane i delikatne relacje łączące oba...

zobacz więcej

Prezydent podkreślił, że polski naród ma swoją dumę i swoją godność.

– I nikt nie będzie nas obrażał, nie pozwolimy na to – oświadczył Andrzej Duda.

– Dziś polski ambasador, pan Marek Magierowski, którego ja osobiście wysłałem do Izraela po to, by nas tam reprezentował, został zaatakowany i został poniżony. Władze Izraela muszą to wyjaśnić, odpowiednie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w tym kraju muszą to wyjaśnić – podkreślił.

– Niestety wszystko wskazuje na to, że był to po prostu akt antypolski, akt nienawiści przeciwko nam, nienawiści absolutnie niesprawiedliwej – dodał prezydent Rzeczypospolitej

– Chcę z całą mocą podkreślić: tak jak zwalczam wszelkie przejawy antysemityzmu, uważając je za coś ohydnego i niegodnego, tak samo nie zgodzę się absolutnie na żaden akt antypolski – zadeklarował.

– Polacy, którzy nigdy nie sprzymierzyli się z Niemcami w czasie II wojny światowej, którzy byli pierwszymi napadniętymi przez hitlerowskim Niemców i przez Sowietów, którzy krwawili przez całą II wojnę światową do samego końca, a po niej zostali zostawieni przez sojuszników; Polacy, którzy nigdy w żaden zinstytucjonalizowany sposób nie brali udziału w Holokauście, a których jest dziś najwięcej wśród Sprawiedliwych Wśród narodów Świata, absolutnie nie zasłużyli na takie traktowanie; jest to niegodne i niesprawiedliwe – oświadczył prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że polskie rodziny, jak rodzina Ulmów, „ginęły po to, by ratować swoich sąsiadów”. – Jeśli ktoś mówi: mało Polaków pomagało Żydom podczas II wojny światowej, to niech się zastanowi, co mówi – napominał, podkreślając, że Polacy czynili wówczas „znacznie więcej niż wymaga uczciwość i moralność”.

– Oczekujemy, że władze Izraela wyjaśnią tę sytuację, a przede wszystkim, że rozpocznie się uczciwa polityka, która zatrzyma tego typu antypolskie zachowania. Polacy sobie na to nie zasłużyli – wskazał Andrzej Duda.

źródło:
Zobacz więcej