Ambasador RP w Izraelu po ataku: Pracujemy dalej

Marek Magierowski podziękował za wsparcie (fot. arch. PAP/Leszek Szymański/TT/Marek Magierowski)

Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia – napisał na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. We wtorek dyplomata został zaatakowany przed budynkiem ambasady. Sprawca został umieszczony w areszcie domowym.

Ambasador Izraela: Sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy

Ambasada Izraela w Warszawie potępiła w środę atak na polskiego ambasadora w Tel Awiwie Marka Magierowskiego. „Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam...

zobacz więcej

Magierowski przekazał, że choć padł ofiarą ataku, pracuje dalej. „Dziś (w środę – przyp. red.) rano przemawiałem na konferencji poświęconej medycynie w czasie Holocaustu. Po południu spotkałem się z potomkami Żydów z Włodawy. Wiele wspaniałych opowieści o Polakach ratujących ich rodziców i dziadków” – napisał na Twitterze.

We wtorek ambasador został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Napastnika aresztowano krótko po incydencie. Sprawcą jest Arik Lederman – znany w Izraelu architekt.

Jak napisał w wydaniu internetowym dziennik „Jerusalem Post”, do stojącego przed ambasadą Magierowskiego podszedł mężczyzna, który rzucił się na niego i zaczął krzyczeć. Ambasador nie był w stanie zrozumieć, co mówił napastnik, poza słowami: „Polak, Polak”, zdążył jednak zrobić zdjęcie jemu i jego auta – pisze „JPost”, powołując się na relację dyplomaty.

Izraelska policja poinformowała, że decyzją sądu 65-letni mężczyzna został umieszczony w areszcie domowym i ma zakaz zbliżania się do polskiej ambasady w Tel Awiwie przez 30 dni. Tymczasem według izraelskiego portalu informacyjnego Walla News, na który powołuje się agencja Associated Press, podejrzany został wypuszczony za kaucją, a sędzia określił atak na zagranicznego dyplomatę jako „haniebny”.

Prawnik mężczyzny podejrzanego o napaść przekazał, że jego klient we wtorek został wyproszony z polskiej ambasady w Tel Awiwie po tym, jak chciał się dowiedzieć o zwrot mienia żydowskiego.

Atak potępił premier Mateusz Morawiecki. „Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli” – napisał na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej