Wysokie kary dla pedofilów – apeluje dziennikarka „GW”

Kary dla pedofilów powinny być surowsze – uważa Joanna Kopińska. Nad projektem takich zmian z inicjatywy rządu pracuje Sejm RP (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

– Wysokie odszkodowania dla ofiar, uznanie wszystkich kontaktów seksualnych z dziećmi za gwałt, zaostrzenie kar za takie przestępstwa, zakaz wszelkich kontaktów z dziećmi dla sprawców – to propozycje walki z pedofilią sformułowane przez Joannę Kopińską. Dziennikarka „Gazety Wyborczej” przyznała niedawno, że „problem z wprowadzaniem skutecznych rozwiązań i odsłanianiem prawdy” ma „nie tylko Kościół”. „Pisałam o przemocy w szpitalach, domach spokojnej starości czy wśród polityków” – przypomina. Dziennikarka niedawno mówiła, że minister Ziobro zrobił więcej dla ofiar pedofilii niż wszyscy poprzedni szefowie resortu sprawiedliwości.

Premier w Sejmie: apeluję żeby głosować za zaostrzeniem kar w sprawie pedofilii

zobacz więcej

Kopińska w artykule opublikowanym na portalu vogue.pl. wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian w prawie.

Apeluje o sformułowanie „nowej linii orzeczniczej”, która ma zagwarantować „wysokie odszkodowania dla ofiar pedofilii, molestowania, gwałtów, znęcania”.

„Większość ofiar gwałtów przez lata otrzymywała śmiesznie niskie odszkodowania. W minionym roku po raz pierwszy przyznano milion złotych bohaterce mojego reportażu, wielokrotnie gwałconej przez księdza”.

Kopińska niedawno przyznała w TVN24, że „minister Ziobro zrobił więcej niż wszyscy poprzedni ministrowie sprawiedliwości, jeśli chodzi o ofiary gwałcicieli czy pedofilów”. Podkreśliła, że wygłasza tę opinię jako dziennikarka „Gazety Wyborczej” i osoba o poglądach lewicowych.

Wiosna Biedronia będzie się procesować z PO-KO. Chodzi o domniemanego pedofila

– W związku z oszczerstwami Sławomira Neumanna i Zbigniewa Konwińskiego Wiosna złoży pozew w trybie wyborczym – poinformowała przedstawicielka tej...

zobacz więcej

Dziennikarka uważa, że „wszystkie kontakty seksualne osoby dorosłej z dzieckiem powinno się uznawać za gwałt i odpowiednio surowiej karać” ponieważ „dziecko absolutnie nie może podjąć świadomej decyzji, że godzi się na akt seksualny”. Zwraca także uwagę na problem „obrony katów, gdy należą do osób z wysoką pozycją”.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego złożył w Sejmie projekt ustawy nowelizującej kodeks karny. Przestępstwa pedofilskie będą zagrożone karą nawet do 30 lat pozbawienia wolności, a gdyby w konsekwencji gwałtu dziecko zmarło – dożywocia. Teraz górna granica kary za takie zbrodnie, nawet popełnione ze szczególnym okrucieństwem wynosi 15 lat.

Rząd chce także, by przestępstwa tego rodzaju nie ulegały przedawnieniu, które powoduje, że po pięciu latach – taki okres przedawnienia uchwalił głosami PO, PSL, SLD i Twojego Ruchu Sejm w poprzedniej kadencji – sprawca jest bezkarny.

Rządowy projekt zaostrzenia kar dla pedofilów Izba Niższa przekazała do dalszych prac w komisji ustawodawczej.

źródło:
Zobacz więcej