RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka oskarża PiS. Sam głosował za szybszym przedawnianiem przestępstw gwałtu na małoletnich

Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka (fot. arch. PAP/Marcin Obara)
Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

– Wierzę, że po wyborach rozliczymy to wszystko, czego wy nie potraficie zrobić – grzmiał w Sejmie Borys Budka w trakcie dyskusji nad projektem ustawy zaostrzającej kary za pedofilię. Okazuje się, że ten sam Budka chwilę przed objęciem stanowiska ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL głosował za skróceniem okresu przedawnienia przestępstwa gwałtu na małoletnich.

SN uwzględnił kasację Ziobry. Chodzi o łagodny wyrok dla pedofila

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację od wyroku skazującego pedofila na siedem lat więzienia z powodu „rażącej niewspółmierności...

zobacz więcej

– Nie dziwię się, że pan premier Morawiecki uciekł z tej sali, bo do tej pory wydawało się, że szczyt obłudy i hipokryzji został już osiągnięty. Państwo kłamiecie mówiąc, że ta ustawa załatwi problem, którego nie potraficie rozwiązać od początku waszych rządów – mówił w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Wskazał przy tym na przygotowywany od kilku miesięcy projekt rządowej ustawy nowelizującej kodeks karny, w której znalazły się m. in. przepisy zaostrzające kary za pedofilię.

– Okłamujecie, że w nowelizacji przygotowywanej przez resort sprawiedliwości sprawa dotycząca np. przedawnienia przestępstw pedofilii była od początku procedowana – mówił były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL kierowanym przez premier Ewę Kopacz.

W podobnym tonie wypowiadał się dwa dni temu przewodniczący PO. – Uważamy, że trzeba bardzo wyraźnie zlikwidować przedawnienie, jeśli chodzi o przestępstwa i zbrodnie pedofilskie – mówił Grzegorz Schetyna.

„Każde zwyrodniałe przestępstwo na czele z pedofilią będzie jeszcze bardziej napiętnowane niż do tej pory”

zobacz więcej

W rzeczywistości to właśnie dzięki głosom polityków PO w poprzedniej kadencji Sejmu skrócono okres przedawnienia kary za gwałt na małoletnim. Wcześniej przewidywano dodatkowy okres przedawnienia 10 lat, a wskutek tej nowelizacji skrócono go do pięciu lat. W głosowaniu z 15 stycznia tego roku w tej sprawie wszyscy posłowie PO, w tym Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz i Borys Budka zagłosowali „za”.

Wynik głosowania „nad przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw w brzmieniu proponowanym przez Komisję Nadzwyczajną do spraw zmian w kodyfikacjach” na Twitterze przypomniał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej