Rosja chce sprzedawać zanieczyszczoną ropę ze zniżką

Zanieczyszczona ropa popłynęła rurociągiem Przyjaźń (fot. Pixabay/12019)

Rosja szuka wyjścia z sytuacji z zanieczyszczoną ropą. Minister energii Alexander Novak oświadczył, że możliwa jest sprzedaż surowca o obniżonej jakości ze zniżką.

Polska uruchomi państwowe rezerwy ropy

Polski rząd poinformował Międzynarodową Agencję Energetyczną o uruchomieniu państwowych rezerw ropy – podaje rmf24.pl. Zgodę Agencji Rezerw...

zobacz więcej

Cytowany przez agencję Interfax minister oświadczył, że dotychczasowy poziom eksportu ropy dostarczanej do Europy rurociągiem Przyjaźń zostanie przywrócony do końca maja lub na początku czerwca. Około miesiąca ma natomiast potrwać szacowanie strat spowodowanych incydentem.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. W surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych.

Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W efekcie rosyjskie władze wstrzymały przesyłanie ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń do Europy Wschodniej i Niemiec. Czesi uruchomili natomiast rezerwy strategiczne.

Rosyjskie służby uznały, że zanieczyszczenie ropy było umyślne, zaś odpowiedzialność spada na prywatną firmę z Samary.

Media poinformowały, że prezydent Władimir Putin uznał kwestię zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń za „bardzo poważną szkodę gospodarczą, materialną i wizerunkową dla kraju”.


źródło:
Zobacz więcej