RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wzrost gospodarki wciąż wyprzedza prognozy. Wstępne wyniki za pierwszy kwartał

Taki wynik plasuje nas wśród najszybciej rozwijających się krajów UE – mówi szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii (fot. Jaap Arriens/NurPhoto/Getty Images)

4,6 proc. – według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego o tyle wyższy był polski PKB w trzech pierwszych miesiącach 2019 r. niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Zdaniem ministra inwestycji i rozwoju do końca roku powinniśmy utrzymać wzrost w wysokości około 4,5 proc. Wcześniejsze prognozy analityków i Komisji Europejskiej – na cały rok – przewidywały wzrost rzędu od 3,5 do 3,8 proc.

Dane GUS to wstępne szacunki, bardziej szczegółowe informacje Główny Urząd Statystyczny poda 31 maja.


Komentując te wyniki minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ocenił, że „to dobry prognostyk dla całego roku”, w ciągu którego polska gospodarka powinna utrzymać tempo wzrostu około 4,5 proc.

Kwieciński: Nie wykluczam, że jesienią KE znowu podniesie prognozy dla polskiej gospodarki

Wzrost gospodarczy w wysokości 4,2 proc. jest w tym roku możliwy, ale nie wykluczam, że jesienią Komisja Europejska znowu podniesie prognozy dla...

zobacz więcej

Szef resortu rozwoju i inwestycji podkreślił, że „gospodarka nie jest bytem, który jest bardzo dobrze ułożony, przewidywalny”. Dodał, że to, co Polsce mogłoby zagrozić, to silne zewnętrzne szoki.

Kwieciński przypomniał, że spowolnienie było widoczne już w zeszłym roku, ale nasza gospodarka bardzo mocno się temu oparła. – Myślę, że w tym roku też będziemy starali się tym zewnętrznym szokom opierać – podkreślił.

- Taki wynik plasuje nas wśród najszybciej rozwijających się krajów UE. Utrzymanie tak dynamicznego wzrostu to nasz cel, który sukcesywnie realizujemy, podejmując kolejne probiznesowe działania. Wzrost PKB, utrzymujący się powyżej 4 proc., jest zgodny z naszymi założeniami na cały 2019 r. – wskazała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Kilka miesięcy wcześniej Komisja Europejska przewidywała, że wzrost PKB Polski będzie coraz wolniejszy i w 2019 r. wyniesie 3,5 proc. Podobnie twierdziła agencja Fitch, szacując jego tempo na 3,8 proc.

Również w 2018 r. ostateczne wyniki naszej gospodarki okazały się lepsze niż wcześniejsze wyliczenia analityków. Mimo to na 2020 r. nadal prognozują oni niższy wzrost niż dotychczas.

źródło:
Zobacz więcej