RAPORT

Kampania 2020

„Biedroń zachował się jak w filmie Sekielskich”

Robert Biedroń, Sławomir Neumann (fot. PAP/Jakub Kamiński/Piotr Nowak)

Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann zarzucił liderowi Wiosny Robertowi Biedroniowi, że przed laty w sprawie domniemanego pedofila, jako ówczesny prezydent Słupska, zachował się jak w filmie braci Sekielskich. – Nie mów nikomu – tak się zachował – powiedział Neumann.

Afera pedofilska w Słupsku. „Biedroń nie zawiadomił śledczych”

– Podjąłem bardzo ważne decyzje. Natychmiast zawiesiłem tego faceta, natychmiast złożyłem doniesienie do prokuratury i przekazałem wszystkie...

zobacz więcej

Chodzi o sprawę instruktora tańca Pawła K., którego prokuratura oskarża o dziewięć przestępstw, w tym pięć o charakterze seksualnym na szkodę czterech małoletnich uczestniczek prowadzonego przez niego kursu tańca w Słupskim Ośrodku Kultury. Biedroń zapewniał w poniedziałek w „Kropce nad i”, że jako ówczesny prezydent Słupska podjął w tej sprawie "bardzo ważne decyzje". – Natychmiast zawiesiłem tego faceta, natychmiast złożyłem doniesienie do prokuratury, przekazałem wszystkie informacje – mówił Biedroń.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk przekazał jednak we wtorek, że z Urzędu Miejskiego w Słupsku nie wpłynęło do niej zawiadomienie w tej sprawie.

Do sprawy odnieśli się na konferencji prasowej posłowie klubu PO-KO. Neumann przypomniał, że Sejm ma rozpocząć w środę po południu prace nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za pedofilię. – Dzisiaj wszystkie siły polityczne, wszyscy przyzwoici, porządni ludzie powinni zadbać o to, żeby wyjaśnić kwestie zbrodni pedofilii w Kościele, ale także w innych miejscach, do samego dna, dać szansę ofiarom, a ścigać przestępców – podkreślił szef klubu PO-KO.

Wyraził pogląd, że taką samą „zbrodnią” jak czyny pedofilskie jest „ukrywanie pedofilów”, czy tuszowanie tego typu przestępstw. – I nie ma znaczenia czy ktoś jest biskupem, nie ma znaczenia czy ktoś jest prezydentem Słupska, nie ma znaczenia czy ktoś jest dzisiaj szefem komisji sprawiedliwości – wskazywał polityk Platformy Obywatelskiej.

„Co zrobiłeś z aferą pedofilską w Słupsku?”. Neumann pyta Biedronia

„Robert naprawdę? Ciagle szukasz zaczepki? Nawet w takiej kwestii chcesz dzielić? Może przypomnisz co sam zrobiłeś z aferą pedofilską w Słupsku...

zobacz więcej

Robertowi Biedroniowi zarzucił, że w sprawie Pawła K. zachował się przed laty „jak w filmie” Tomasza i Marka Sekielskich „Nie mów nikomu”. – Nie mów nikomu – tak się zachował – powiedział Neumann.

Związany ze Słupskiem poseł PO-KO Zbigniew Konwiński mówił, że sam wówczas prosił prezydenta Słupska, aby zajął się sprawą instruktora tańca. – Rozmawiałem z nim w cztery oczy i prosiłem, aby podjął decyzję, aby wyciągnął konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych, niestety nie zrobił nic – dodał polityk PO.

Poradził liderowi Wiosny, że jeśli chce zajmować się problemem pedofilii, to „niech zacznie od tego, żeby spojrzeć w oczy rodzicom tych czterech dziewczynek”. – Tak będzie po prostu uczciwiej, a niech nie posługuje się kłamstwem, mówiąc o swojej reakcji w tej sprawie, bo tej reakcji jego nie było – zaznaczył Konwiński.

Pawłowi K. zarzucono, że między 2013 r. a 2017 r. doprowadził do obcowania płciowego trzy dziewczynki w wieku poniżej 15 lat, w tym jedną przy użyciu przemocy oraz doprowadził do poddania się innym czynnościom seksualnym przy użyciu przemocy jedną nastolatkę w wieku poniżej lat 18. Prokuratura oskarża go także o to, iż od 2015 r. do 2018 r. dopuścił się przestępstwa rozpijania co najmniej trzech małoletnich dziewcząt.

Mężczyzna miał również w latach 2017-2018 pobierać od rodziców trzech pokrzywdzonych zawyżoną opłatę za lekcje tańca. Oszukał ich na łączną kwotę 1410 zł.

źródło:

Zobacz więcej