Mord w Cerekwicy. Nożownik z wyrokiem dożywocia

Miejsce morderstwa, Cerekwica Stara (fot.arch.PAP/Tomasz Wojtasik)

Sąd w Kaliszu na karę dożywotniego więzienia skazał Eryka J., nożownika z Cerekwicy Starej, który zabił niedoszłych teściów i ranił przyszłą matkę swojego dziecka i jej siostrę.

Nożownik wtargnął do domu i zaatakował. Nie żyje małżeństwo, ciężarna jest w szpitalu

Nocą 22-latek wtargnął do jednego z domów w Cerekwicy Starej w powiecie jarocińskim i zaatakował nożem śpiących mieszkańców. Na skutek obrażeń...

zobacz więcej

Sąd Okręgowy w Kaliszu skazując mężczyznę na dożywocie nie miał wątpliwości, że „stopień szkodliwości czynu jest bardzo wysoki, a motyw zasługuje na szczególne potępienie”.

Jak informuje Radio Poznań, sąd pozbawił też mężczyznę praw publicznych na 10 lat. J. musi również zapłacić trzem pokrzywdzonym kobietom, które straciły rodziców, zadośćuczynienie od 70 do 150 tys. zł.

Wydany w środę wyrok nie jest prawomocny. Obrona Eryka J. zapowiedziała apelację. Samego skazanego nie było na sali w trakcie odczytywania wyroku.

Jak wskazywał prokurator prowadzący sprawę podwójnego mordu, „to, co wydarzyło się ponad rok temu w Cerekwicy Starej nie mieści się w głowie”. – Ta sprawa mrozi serce. Poczucie społecznej sprawiedliwości zostanie zaspokojone przez jakąkolwiek inną karę niż kara dożywocia? – pytał prokurator Krzysztof Kowalewski, cytowany przez rozgłośnię.

– Według oskarżenia Eryk J. urządził sobie polowanie, chciał zabić całą rodzinę, nie pomijając nawet swojego nienarodzonego dziecka. Zadał w sumie ponad 40 ciosów nożem – stwierdzał.

Tragedia rozegrała się nocą z 14 na 15 marca 2018 r. w Cerekwicy Starej. 22-letni wówczas mieszkaniec Jarocina wszedł do domu jednorodzinnego i zaatakował nożem śpiących domowników, niedoszłych teściów, przyszłą matkę swojego dziecka i jej siostrę.

Małżeństwo 59-latków zginęło na miejscu, ich dwie córki w wieku 22 i 25 lat z obrażeniami ciała trafiły do szpitala w Jarocinie.

Jeszcze tej samej nocy ciężarną wprowadzono w jarocińskim szpitalu w stan śpiączki farmakologicznej, a następnie wykonano cesarskie cięcie, by udzielić pomocy dziecku, które również zostało ranione nożem w klatkę piersiową.

Zabił dwie osoby, kolejne trzy poważnie ranił. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu mieszkańcowi Jarocina, podejrzanemu o zabicie w...

zobacz więcej

Chłopiec przyszedł na świat z ciężkim niedotleniem mózgu. Noworodka natychmiast przetransportowano do szpitala w Ostrowie Wkp., gdzie przeszedł pilną operację. W szpitalu chłopiec spędził 42 dni. Po leczeniu matka z dzieckiem wrócili do domu w Cerekwicy Starej. Jednak kilka miesięcy później chłopiec zmarł na skutek nagłego zatrzymania krążenia.

Oskarżony został zatrzymany w swoim domu kilka godzin po zdarzeniu. W wydychanym powietrzu miał 0,5 promila alkoholu.

Zdaniem prokuratora Krzysztofa Kowalewskiego motywem zachowania oskarżonego była niechęć do zostania ojcem, a w szczególności ponoszenia obowiązków finansowych, związanych z wychowaniem dziecka. Śledczy ustalili, że oskarżony przygotowywał się do popełnienia zbrodni. W prokuraturze przyznał się, że planował morderstwo wszystkich domowników oprócz dzieci. Oskarżony i pokrzywdzona poznali się rok przed zdarzeniem. Kobieta nie zauważyła wcześniej niepokojących zachowań u partnera, choć jak przyznała przed sądem, przy grach komputerowych potrafił spędzić 11 godzin dziennie.

Zdaniem obrońcy oskarżonego mężczyzna nie tyle grał w gry, ile „nadużywał tego rodzaju rozrywki”.

– Jest to jednostka chorobowa i występuje konieczność zbadania tej kwestii – podkreślił adwokat Wojciech Wiza. Dodał, że „ma to istotne znaczenie w sprawie, dlatego, że tak jak każde uzależnienie: od alkoholu, narkotyków, środków odurzających ma wpływ na okoliczności, które zmierzają do ustalenia poczytalności, tak ta kwestia ma ogromne znaczenie, a nad nią biegli w swojej opinii nie pochylili się” – oświadczył.

Biegli psychiatrzy jednogłośni stwierdzili przed sądem, że wydali opinię „bez wątpliwości co do poczytalności oskarżonego”.

źródło:
Zobacz więcej