Atak hakerów na internetową transmisję Eurowizji. Izraelski nadawca oskarża Hamas

W czasie wtorkowego półfinału konkursu Eurowizji hakerzy podmienili obraz internetowej transmisji wydarzenia (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Hakerzy zaatakowali internetową transmisję pierwszych półfinałów muzycznego konkursu Eurowizji, podmieniając właściwy obraz na komputerowo generowane animacje eksplozji – podała agencja Reutera. Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu jest Izrael.

Eurowizja 2019: Znamy pierwszych finalistów

Zespół Tulia udanie zaprezentował się w pierwszym półfinale 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Niestety, nie wystarczyło to do awansu do...

zobacz więcej

Według agencji atak hakerów, którzy podmienili transmisję z konkursu w Tel Awiwie na cyfrowe animacje przedstawiające wybuchy, ma związek z bojkotem Izraela jako gospodarza tegorocznej edycji Eurowizji, do którego wzywały organizacje propalestyńskie. Państwowy nadawca odpowiedzialny za transmisję wydarzenia o cyberatak oskarżył bojowników Hamasu – podaje Reuters.

Działania cyberprzestępców przeszkodziły jedynie w odbiorze transmisji przez internet, a obraz nadawany w telewizji nie został w żaden sposób zakłócony ani w Izraelu, ani poza jego granicami.

Odnosząc się do sprawy, szef telewizji Kan Eldad Koblenz stwierdził, że zdaje sobie sprawę z próby przeszkodzenia w transmisji półfinałów konkursu „prawdopodobnie przez Hamas”. Dodał, że „szczęśliwie w ciągu kilku minut” operatorzy „zdołali odzyskać kontrolę nad tym zjawiskiem”.

Polskę na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentował zespół Tulia. Niestety, mimo udanego występu, nie udało mu się awansować do sobotniego finału.

Drugie półfinały tegorocznej Eurowizji zaplanowano na czwartek.

źródło:

Zobacz więcej