RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

SN uwzględnił kasację Ziobry. Chodzi o łagodny wyrok dla pedofila

Kasacja dotyczyła wyroku ws. pedofila, skazanego za „wielokrotne doprowadzenie małoletniego w wieku lat 14 do obcowania płciowego” (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Kasacja dotyczyła wyroku ws. pedofila, skazanego za „wielokrotne doprowadzenie małoletniego w wieku lat 14 do obcowania płciowego” (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację od wyroku skazującego pedofila na siedem lat więzienia z powodu „rażącej niewspółmierności kary”. Sąd Najwyższy uwzględnił tę kasację, uchylił wyrok, a sprawą ponownie zajmie się sąd II instancji – podała Prokuratura Krajowa.

Prymas o filmie Sekielskiego: To nie jest atak na Kościół

– Sytuacja jest poważna w polskim Kościele. Trzeba gasić pożar i zabrać się do konkretnej pracy – powiedział w środę w Radiu ZET abp Wojciech...

zobacz więcej

Jak przekazano w informacji prokuratury, kasacja ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego dotyczyła wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 9 sierpnia 2017 r. Wówczas sąd ten zmienił wyrok wrocławskiego sądu okręgowego wobec Ryszarda Ś. „skazanego za wielokrotne doprowadzenie małoletniego w wieku lat 14 do obcowania płciowego w postaci odbycia z nim stosunków seksualnych”.

„Pierwotnie Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Ś. na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności. Sąd odwoławczy, rozpoznając apelacje obrońcy oskarżonego, obniżył wymierzoną mu karę do siedmiu lat pozbawienia wolności” – poinformowała PK.

Prokuratura Krajowa podała, że w kasacji zarzucono „rażącą niewspółmierność kary orzeczonej wobec Ryszarda Ś., będącą konsekwencją niewłaściwego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu apelacji obrońcy oskarżonego i uwzględnienia niesłusznych argumentów przemawiających za złagodzeniem kary”.

Dlatego Ziobro wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, zaś SN „uznał kasację prokuratora generalnego za zasadną i uwzględnił jej żądania”.

– W sprawie Ryszarda Ś. kasacja od wyroku z sierpnia 2017 r. wpłynęła 7 maja 2018 r. SN rozpoznał ją 25 kwietnia br., uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania – powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Jak dodała PK, podobne orzeczenie SN – uchylające wyrok i przekazujące sprawę wrocławskiemu sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpoznania – zapadło w odniesieniu do innej kasacji Prokuratora Generalnego wobec osoby skazanej na dwa lata więzienia za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej