RAPORT

Kampania 2020

Donald Tusk na marszu opozycji. Wątpliwości prawne związane z wizytą szefa RE

Zgodnie z unijnymi przepisami szef Rady Europy nie powinien angażować się w krajowe spory polityczne (fot. PAP/Rafał Guz)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk weźmie udział w marszu Koalicji Europejskiej, który odbędzie się w Warszawie w najbliższą sobotę pod hasłem „Polska w Europie” – informuje Wirtualna Polska. To już druga wizyta byłego premiera w tym miesiącu w Polsce. Tym razem udział Tuska w imprezie KE może budzić wątpliwości prawne.

„Newsweek” uderza w Donalda Tuska. „Zbity z tropu”

„Ostatni tydzień, który miał być festiwalem Donalda Tuska, osłabił jego samego, a także jego chęć powrotu do krajowej polityki” – ocenia w...

zobacz więcej

Planowany na sobotę marsz, organizowany przez Koalicję Europejską, jest wydarzeniem partyjnym, stąd nie jest jasne z prawnego punkt widzenia, czy Donald Tusk, jako urzędnik unijny, może angażować się w tego typu wydarzenie. Tym bardziej, jeśli zechciałby – podobnie jak 3 maja w Poznaniu – wygłosić swoje wystąpienie.

W Traktacie o Unii Europejskiej zapisano jedynie, że „przewodniczący Rady Europejskiej nie może sprawować krajowej funkcji publicznej”, jednak jasne jest, że nie może się także angażować w spory polityczny. Przepisy szczegółowo regulują jednak postępowanie komisarzy Komisji Europejskiej, które teoretycznie można zastosować także wobec szefa RE – chodzi m.in. o zakaz wydawania książek bez zgody Komisji, czy płatnych wykładów.

Również w przypadku demonstracji Koalicji Europejskiej ewentualne wystąpienie Donalda Tuska świadczyłoby o jego zaangażowaniu na krajowej scenie politycznej. Tusk musiałby przekonywać, że przemówienie do tysięcy uczestników marszu organizowanego przez konkretne partie polityczne w istocie jest wykładem.

źródło:
Zobacz więcej