„Oczekujemy od władz Izraela reakcji i zapewnienia polskim dyplomatom należytej ochrony”

– Atak na polskiego ambasadora w Izraelu musi być potępiony – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Dyplomata odniósł się do ataku na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego. Jednoznacznie wyraził wsparcie wobec polskiego dyplomaty „w jego doskonale wypełnianej misji”. W związku z atakiem na ambasadora MSZ wezwało do siedziby resortu ambasador Izraela w Polsce Annę Azari.

Morawiecki o ataku na Magierowskiego w Izraelu: Rasistowski i ksenofobiczny akt agresji

Premier Mateusz Morawiecki potępił na Twitterze atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego. „Rasistowski atak na polskiego...

zobacz więcej

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski – jak podała izraelska prasa – został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie.

W rozmowie z portalem tvp.info wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował atak na Magierowskiego.

– Oczekujemy od władz Izraela reakcji i zapewnienia polskim dyplomatom należytej ochrony. Dobrze, że sprawca został niemal natychmiast ujęty. Liczymy, że poniesie właściwą karę – stwierdził.

Dodał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w stałym kontakcie z władzami Izraela. – MSZ będzie zawsze w zdecydowany sposób reagował na tego typu akty agresji – stwierdził.

Do ataku fizycznego i słownego na polskiego ambasadora doszło we wtorek. Magierowski stał przed budynkiem, w pewnym momencie napastnik zaczął go atakować i wykrzykiwać m.in.: „Polak”. Izraelskie MSZ skontaktowało się z policją i poprosiło, aby zdarzenie potraktować z „najwyższą wagą”. Napastnik został zatrzymany. Wcześniej ambasador Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. Do zatrzymania doszło półtorej godziny później.

MSZ poinformowało przed godz. 10.00, że w związku z atakiem na Magierowskiego do siedziby resortu została na środę wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

źródło:
Zobacz więcej