W Hongkongu zmarła osoba zarażona wirusem szczurzego zapalenia wątroby

Na podstawie dostępnych informacji epidemiologicznych nie udało się ustalić drogi zakażenia (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Władze medyczne w Hongkongu prowadzą dochodzenie w sprawie trzech przypadków zarażenia ludzi odmianą wirusowego zapalenia wątroby typu E, o której do niedawna sądzono, że atakuje tylko szczury; jeden z zarażonych zmarł – poinformował lokalny serwis RTHK.

Pierwszy na świecie człowiek zachorował na szczurze zapalenie wątroby

W Hongkongu wykryto pierwszy na świecie przypadek zarażenia się człowieka wirusem szczurzego zapalenia wątroby typu E - poinformował Uniwersytet...

zobacz więcej

Zmarły to 74-letni mieszkaniec dzielnicy Tuen Mun w hongkońskim regionie Nowe Terytoria. Stan dwóch pozostałych zarażonych osób w wieku 67 i 81 lat jest stabilny. Żadna z nich nie informowała, że miała kontakt ze szczurami.

Według hongkońskiego Centrum Ochrony Zdrowia wszystkie trzy osoby cierpiały na schorzenia wątroby. – Na podstawie dostępnych informacji epidemiologicznych nie udało się ustalić drogi zakażenia. Trwa dochodzenie – powiedział rzecznik Centrum, cytowany przez RTHK.

Odmiana wirusa zapalenia wątroby typu E, którą zaraziły się te osoby, uważana była za niegroźną dla ludzi, dopóki w 2018 r. nie stwierdzono jej u dwóch innych mieszkańców Hongkongu.

W sierpniu 2018 r. władze informowały o wykryciu wirusa u 56-letniego pacjenta, który przeszedł przeszczep wątroby i przyjmował leki immunosupresyjne. Badający jego przypadek lekarze z Uniwersytetu Hongkongu zwracali wtedy uwagę na obecność szczurów w pobliżu pojemników na śmieci w okolicy domu pacjenta.

Eksperci uznawali to za pierwszy na świecie przypadek zarażenia człowieka tą odmianą wirusa. Naukowcy podkreślali, że wirus ten „w znacznym stopniu różni się” od odmian, o których wiadomo było, że atakują ludzi.

W listopadzie 2018 r. ujawniono, że 70-letnia pacjentka szpitala Kwong Wah w Hongkongu, u której kilka miesięcy wcześniej rozpoznano zapalenie wątroby, również zarażona jest szczurzą odmianą wirusa.

źródło:

Zobacz więcej