Nowy rekord za obraz impresjonisty. Błyskawiczna aukcja „Stogów”

Obraz należał do prywatnego kolekcjonera (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Za 110,7 mln dolarów sprzedano obraz francuskiego malarza Claude'a Moneta z cyklu „Meules” (Stogi). Według nowojorskiego domu aukcyjnego Sotheby's to rekordowa suma za dzieło tego artysty i w ogóle impresjonisty.

Nowy rekord za obraz impresjonisty. Błyskawiczna aukcja „Stogów”

Za 110,7 mln dolarów sprzedano obraz francuskiego malarza Claude'a Moneta z cyklu „Meules” (Stogi). Według nowojorskiego domu aukcyjnego Sotheby's...

zobacz więcej

Płótno o wymiarach 92 na 72 cm należy do cyklu obrazów Moneta, namalowanych przez niego latach 1890-1891 w Giverny w Normandii, gdzie mieszkał od 1883 r. Licytacja dzieła francuskiego impresjonisty trwała zaledwie osiem minut.

Dotychczasowy właściciel, kolekcjoner, który pragnął zachować anonimowość, nabył obraz w 1986 r. na aukcji w Nowym Jorku za zaledwie 2,5 mln dolarów. Po wtorkowej licytacji zapewnił, że część pieniędzy ze sprzedaży płótna przekaże na cele charytatywne.

Poprzednim najdroższym dziełem Moneta, wystawionym na licytację, był obraz „Nymphéas en fleurs” (Kwitnące nenufary), który w maju 2018 r. sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 84,6 mln dolarów.

źródło:

Zobacz więcej