RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komorowski w Berlinie: Próbuje się dokonać ograniczenia niezależności sądownictwa

Były prezydent Bronisław Komorowski skrytykował rząd (fot. PAP/Marcin Obara)
Były prezydent Bronisław Komorowski skrytykował rząd (fot. PAP/Marcin Obara)

– Na naszych oczach dokonywane są próby zamiany instytucji demokratycznych w ich dekoracje, w ich atrapy. W jakiejś mierze niestety dotyczy to także mojego kraju, a szczególnie jego obecnych władz – ocenił były prezydent Bronisław Komorowski, podczas konferencji zorganizowanej w Berlinie przez niemiecką Fundację Koerbera.

Wyrok TSUE ws. pytań prejudycjalnych przesunięty. Miesiąc po wyborach do PE

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował w Luksemburgu, że opinia jego rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego...

zobacz więcej

Komorowski zaatakował polski rząd za zmiany wprowadzone w Trybunale Konstytucyjnym, który określił mianem „atrapy” pozbawioną niezależności politycznej.

– Próbowano i próbuję się w dalszym ciągu dokonać ograniczenia niezależności sądownictwa i Sądu Najwyższego, ale tutaj obecna władza natknęła się na bardzo zdecydowaną kontrę ze strony instytucji europejskich – przekonywał były prezydent.

Komorowski twierdził, że „siły demokratyczne” znajdują się obecnie w opozycji, ale po najbliższych wyborach będą miały zapewne okazję do „wyprostowania wszystkich spraw”.

– Osobiście sądzę, że przyjdzie czas, prawdopodobnie już po wyborach, na wyprostowanie tych wszystkich spraw i to będzie nasze zadanie, nasze wyzwanie, przed którym staną siły demokratyczne w Polsce, dzisiaj będące w opozycji. (…) Jestem przekonany, że lekcja, jaką odebrały obecne władze państwa polskiego od instytucji europejskich nie pozostanie bez znaczenia, bez wpływu na przyszłość – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej