Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Walka o brexit. Wyznaczono termin kolejnego głosowania

Premier Theresa May negocjuje ponadpartyjne porozumienie ws. brexitu (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

W pierwszym tygodniu czerwca ma dojść do kolejnego głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w formie drugiego czytania projektu ustawy o opuszczeniu Wspólnoty. Media zwracają uwagą, że rządząca Partia Konserwatywna nadal nie ma wymaganej większości parlamentarnej. Dotychczas posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną umowę, każdorazowo wywołując poważne podziały w szeregach torysów.

Brexit może wzmocnić wschodnią flankę NATO [OPINIA]

Londyn może po brexicie wzmocnić swoje zaangażowanie militarne w rejonie Morza Bałtyckiego. Już teraz Wielka Brytania uważa Rosję za zagrożenie dla...

zobacz więcej

Służby prasowe Downing Street poinformowały o planach kolejnego głosowania po wieczornym spotkaniu premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem w ramach trwających od kilku tygodni negocjacji dotyczących znalezienia ponadpartyjnego porozumienia ws. brexitu.

„Wieczorne rozmowy pomiędzy premier a liderem opozycji były przydatne i konstruktywne” – zaznaczono, dodając, że będą one kontynuowane w kolejnych dniach „w celu znalezienia stabilnej większości” w parlamencie.

Konstruktywne rozmowy

Jak podkreślono, w trakcie rozmów szefowa rządu „wyraziła się jasno na temat swojej determinacji, aby doprowadzić do zakończenia rozmów i zrealizowania podjętej w referendum decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej”. „To niezbędne, jeśli Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską przed letnimi wakacjami” – dodano.

Brytyjskie media podały jednak nieoficjalnie, że pomimo trwających rozmów opozycyjna Partia Pracy wciąż nie planuje na tym etapie poprzeć rządowej propozycji, o ile nie uda się uzyskać ustępstw dotyczących m.in. przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w unii celnej.

Wcześniej trzynastu byłych ministrów zaapelowało w liście otwartym do premier May, by nie ustępowała żądaniom ze strony labourzystów, oceniając, że byłaby to „zła strategia”. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. faworyci do zastąpienia szefowej rządu Boris Johnson i Dominic Raab, a także zwolniony niedawno ze stanowiska były minister obrony Gavin Williamson.

Downing Street liczy na szybkie porozumienie ws. warunków wyjścia z UE, bo pozwoliłoby to na uniknięcie kłopotliwej politycznie sytuacji, w której wybrani w majowych wyborach europosłowie objęliby swoje mandaty w Parlamencie Europejskim na nową kadencję ponad trzy lata po referendum z 2016 r. i pomimo trwającego procesu opuszczenia Wspólnoty.

Według najnowszego sondażu YouGov faworytem do zwycięstwa w wyborach jest eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a, która może liczyć nawet na 34 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się: Partia Pracy (16 proc.), Liberalni Demokraci (15 proc.) i Partia Zielonych (11 proc). Rządząca Partia Konserwatywna była dopiero piąta z zaledwie 10 proc. poparcia.

źródło:

Zobacz więcej