Święto kina. Zombie otworzyły festiwal w Cannes

W filmie „The Dead Don't Die” wystąpił m.in. Bill Murray (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Zombie według Jima Jarmuscha, czyli światowa premiera filmu „The Dead Don't Die” („Martwi nie umierają”) zainaugurowała 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Święto światowego kina potrwa do 25 maja.

Alain Delon bez Złotej Palmy? Sprzeciwiał się m. in. przyjmowaniu imigrantów

Alain Delon może nie otrzymać Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes. Przeciw decyzji o przyznaniu jej wybitnemu aktorowi powstała internetowa...

zobacz więcej

Podczas uroczystej gali, która odbyła się we wtorek wieczorem w Grand Theatre Lumiere, mistrz ceremonii, aktor i reżyser Edouard Baer powitał jury konkursu głównego pod przewodnictwem meksykańskiego reżysera Alejandra Gonzaleza Inarritu, w którym zasiadają: aktorki Elle Fanning i Maimouna N'Diaye, reżyserki i scenarzystki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher, twórca komiksów Enki Bilal oraz reżyserzy i scenarzyści Paweł Pawlikowski, Robin Campillo i Yorgos Lanthimos.

Następnie oficjalne otwarcie festiwalu ogłosili: francuska aktorka i piosenkarka Charlotte Gainsbourg oraz hiszpański aktor i producent filmowy Javier Bardem.

Akcja „The Dead Don't Die”, 13. filmu w karierze Jima Jarmuscha, który w przeszłości odbierał w Cannes nagrody m.in. za największy wkład artystyczny („Mystery Train”, 1989 r.) oraz za film krótkometrażowy („Kawa i papierosy III”, 1995 r.), rozgrywa się w miasteczku zaatakowanym przez zombie. Tradycyjnie już u Jarmuscha obsada przepełniona jest gwiazdami – zagrali m.in. Bill Murray, Adam Driver, Chloe Sevigny i Tilda Swinton, a także Tom Waits, Steve Buscemi, Danny Glover, Selena Gomez i Rosie Perez.Obraz Jarmuscha będzie rywalizował w konkursie głównym z dwudziestoma filmami – m.in. Pedra Almodovara, braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, Xaviera Dolana, Terrence'a Malicka i Quentina Tarantino. Szansę na Złotą Palmę mają także m.in. najnowsze produkcje Celine Sciammy, Abdellatifa Kechiche'a, Arnauda Desplechina, Diao Yinana, Corneliu Porumboiu oraz Iry Sachsa.

Jednym z polskich akcentów festiwalu będzie udział krótkometrażowej animacji „Duszyczka” Barbary Rupik w konkursie filmów studenckich Cinefondation. W tej samej sekcji zobaczymy również m.in. animację „Roadkill” Leszka Mozgi, czyli thriller ukazujący świat, w którym dominującym gatunkiem są jelenie. Film polskiego reżysera, który obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, zgłosił na festiwal University of the Arts London. Powstał jednak w całości w Polsce, gdzie Mozga spędził znaczną część życia.

źródło:

Zobacz więcej