RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Depresję poznać po języku i stylu wypowiedzi. Nowe badania

Według danych WHO na świecie z powodu depresji cierpi około 300 milionów ludzi (fot. VW PICS/UIG via Getty Images)
Według danych WHO na świecie z powodu depresji cierpi około 300 milionów ludzi (fot. VW PICS/UIG via Getty Images)

U osoby cierpiącej na depresję zmienia się sposób komunikacji – pokazują badania opublikowane w „Clinical Psychological Science”. Naukowcy przeanalizowali język, jakim posługują się osoby ze stwierdzoną depresją. Okazało się, że dużo częściej używają negatywnych przymiotników typu „żałosny” czy „kiepski”, a także tych określających definitywność występowania zjawisk – „zawsze”, „nigdy”, „zupełnie”.

Nasycone kwasy tłuszczowe w mózgu nasilają depresję

Badania na myszach pokazały, że nasycone kwasy tłuszczowe przedostają się do mózgu, a tam zaburzają przekazywanie ważnych sygnałów, nasilając...

zobacz więcej

Pod względem treści osoby zmagające się z depresją wysyłają specyficzne komunikaty w języku mówionym, pisanym, czy też w tekstach piosenek. Posługują się językiem, w którym dominują przymiotniki takie jak: „smutny”, „samotny”, „szary”, „żałosny”, „kiepski” itd. Na badanych forach internetowych dotyczących depresji i stanów lękowych użyto tego typu wyrazów 50 proc. więcej niż na zwykłych forach.

Według badaczy u osób z depresją przeważa dobór zaimków osobowych: „ja”, „mnie” itd. nad takimi jak „oni”, „ona”, „on” itp. Na poziomie językowym osoby z depresją skupiają się bardziej na komunikowaniu swoich wrażeń, problemów i opinii.

Pod względem stylu, czyli sposobu wyrażania tego, co chce się przekazać, głównymi wyrazami są słowa takie jak: „zawsze”, „nigdy”, „zupełnie”. Wskazują na definitywność występowania bądź nie danego zjawiska. Używający takich określeń mogą mieć czarno-białe widzenie świata.

Naukowcy z Readding przekonują, że badanie to może przydać się w diagnostyce i znacznie szybciej dotrzeć z pomocą potrzebującym pomocy, nie tylko przy depresji, ale i innych problemach emocjonalnych lub psychicznych.

Nowe badanie wykorzystało technologie komputerowej analizy tekstów, by przeanalizować znacznie większe ilości źródeł. Znacznie skuteczniej policzyło użycie konkretnych konstrukcji i wyrazów.

Według danych WHO na świecie z powodu depresji cierpi około 300 milionów ludzi. Na przestrzeni ostatnich 15 lat liczba ta zwiększyła się o około 18 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej