RAPORT

Kampania 2020

Witold Bańka nowym szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Minister sportu Witold Bańka został wspólnym kandydatem wszystkich kontynentów na szefa WADA – Światowej Agencji Antydopingowej. Wyboru dokonano podczas posiedzenia Rady Fundacji (WADA) w Montrealu. Ostateczne głosowanie ma się odbyć podczas kongresu WADA w Katowicach, jednak już teraz wiadomo, że 1 stycznia 2020 r. polski minister zostanie prezydentem agencji.

Witold Bańka kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

W środę w Strasburgu Komitet Rady Europy ds. WADA, odpowiedzialny za sprawy antydopingowe, zdecydował, że minister sportu i turystyki Witold Bańka...

zobacz więcej

– Dzisiaj rządy zadecydowały, kto jest wspólnym kandydatem, kto będzie przyszłym prezydentem Światowej Agencji Antydopingowej, więc w Katowicach to już będzie zatwierdzenie formalne podczas posiedzenia zarządu Światowej Agencji Antydopingowej, ale tak naprawdę to dzisiaj wszyscy podjęli decyzję, kto od stycznia 2020 r. obejmie tę funkcję – powiedział Witold Bańka w rozmowie z TVP Info.

Minister sportu i turystyki wskazał, że to funkcja bardzo zaszczytna, ale i bardzo odpowiedzialna. – To obok Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego najważniejsza na świecie organizacja sportowa –wyjaśnił elekt. We wpisie na twitterze podkreślił, że to bardzo ważny tekst dla całej Polski.



Gratulacje nowemu przewodniczącemu Światowej Organizacji Antydopingowej złożył prezydent Andrzej Duda.



Funkcji szefa WADA nie można łączyć z funkcją ministra w rządzie krajowym, jak jednak podkreślił przyszły prezes Światowej Organizacji Antydopingowej, do końca 2019 r. nie ma przeszkód, by pełnił on swoją dotychczasową funkcję. Witold Bańka zapowiadał, że jeżeli zostanie szefem WADA, m. in. zwiększy zaangażowanie zawodników w walkę z dopingiem oraz stworzy Fundusz Solidarności Antydopingowej.

źródło:
Zobacz więcej