RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sasin: Projekt ws. pedofilii trafił do Sejmu „z intencją, by Sejm zajął się nim jak najszybciej”

Rząd skierował do Sejmu przyjęty na posiedzeniu projekt ws. zaostrzenia kar za pedofilię „z taką intencją, aby Sejm jak najszybciej, już na jutrzejszym posiedzeniu, rozpatrzył ten projekt” – powiedział w programie „O co chodzi” szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Fake news TVN ws. projektu zaostrzającego kary za pedofilię

– Licytacja na pomysły, projekty i zmiany prawa rozgrywa się w najgorętszym momencie kampanii wyborczej (...) PiS chce zaostrzyć kary za pedofilię,...

zobacz więcej

Rząd przyjął obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat.

– Nie może być tak, że pedofil, który dopuszcza się swoich czynów, może liczyć na łaskawe potraktowanie przez sąd, a tego typu działania sądów w poprzednich latach niestety były, które (to sądy) często zawieszały wykonanie wyroku, nawet skazując. Temu, aby tak nie było, służy właśnie ta nowelizacja, którą przyjął rząd i skierował już do Sejmu. Ta nowelizacja wpłynęła do Sejmu z taką intencją, aby Sejm na jutrzejszym posiedzeniu rozpatrzył ten projekt – powiedział Sasin w TVP Info.

Zaznaczył, że zmiany te były przygotowywane od bardzo dawna. – Pracowaliśmy nad tymi zmianami od wielu miesięcy. Resort sprawiedliwości, pan minister Zbigniew Ziobro, wiele miesięcy temu skierował ten projekt do prac legislacyjnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak zaznaczył, „projekt jest trudny, wymagał wielu korekt, przemyśleń, bo on zmienia pewną filozofię podejścia do przestępstw”. – Nie może być tak, że to przestępcy są chronieni i martwimy się, czy państwo nie będzie zbyt surowe dla tych przestępców – podkreślił Sasin.

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji Kodeksu karnego - podał resort sprawiedliwości - główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać.

Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16. roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w rejestrze pedofilów zostanie ujawniony zawód skazanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej